21 bin kişi işten çıkarılmayı bekliyor

21 bin kişi işten çıkarılmayı bekliyor.52219
  • Giriş : 22.01.2009 / 09:33:00

Küresel ekonomik krizin artçı sarsıntıları sürüyor. Dünya ekonomisine yön veren yedi şirket toplam 21 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Billiton dünya genelinde 6 bin çalışanını işten çıkaracağını bildirdi. Şirketin 41 bin kadrolu, 60 bin sözleşmeli çalışanı bulunuyor. Dünyanın en büyük eğlence şirketlerinden Warner Bros da şirketin işgücünün yüzde 10'unu temsil eden 800 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi. İşten çıkarmaların büyük çoğunluğu stüdyoların merkezi konumundaki Burbank California'da olacak.

İSVEÇLİ DEV 5 BİN KİŞİ ÇIKARACAK

ABD'li radyo istasyonlarının en büyük ortağı konumundaki Clear Channel de şirketin işgücünün yüzde 9'unu teşkil eden bin 850 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.Yüksek teknolojili ses araçlarıyla tanınan ABD'li Bose Corp, şirketin işgücünün yüzde 10'unu oluşturan bin kişiyi işten çıkaracak. ABD'li sanayi malzemeleri üreticisi Eaton firması, 5 bin 200 kişiyi daha işten çıkarıyor. Dünya çapında 80 bin kadar kişiye istihdam sağlayan Eaton, geçen yıl 3 bin 400 çalışanının işine son vermişti. İsveçli iletişim teknolojisi şirketi Ericsson, 5 bin personeli işten çıkaracak. Macaristan'ın Györ şehrinde faaliyet gösteren Audi Macaristan'ın işgücünün yüzde 25'ine denk gelen bin 600 çalışanın işine son vereceği duyuruldu. Kanada'nın en büyük telekom şirketi Bell Canada ise bin 500 çalışanına cazip emeklilik teklif ettiğini duyurdu. 41 binden fazla çalışanı olan Bell Canada, emeklilik teklifinin erken emeklilik olmadığını, bu yıl ve 2010'da emekli olmaya uygun kişilere önerildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*