21 Ekim'deki referandumdan çoğu vatandaşın haberi yok

21 Ekim'deki referandumdan çoğu vatandaşın haberi yok.8831
  • Giriş : 25.09.2007 / 17:29:00
  • Güncelleme : 25.09.2007 / 17:10:31

21 Ekim’de yapılacak olan referandumdan çoğu vatandaşın haberi bile yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

22 Temmuz’da yapılan milletvekilliği genel seçimine yüzde 85’lik bir katılım olurken, 21 Ekim’de yapılacak olan referandumdan ise çoğu vatandaşın haberi bile yok.

Öncesi ve sonrası büyük tartışmalara sahne olan 22 Temmuz seçimlerinin ardından Türkiye, şimdi de Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesinin önünü açacak yeni anayasa referandumuna odaklandı. Yeni anayasa taslağı tartışmaları gölgesinde yaklaşan 21 Ekim Referandumu, halkın ilgisini genel seçim kadar çekmiyor. Vatandaşlar, referandumdan haberleri olmadığını savunurken mahalle muhtarları genel seçime göre ilginin çok düşük olduğunu vurguluyor.

VATANDAŞ BİLMİYOR

Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi Muhtarı Bilal Özdemir, 21 Ekim'de yapılacak referandumla vatandaşın fazla ilgilenmediğini belirtti. 22 Temmuz seçimlerine, ilginin çok daha yoğun olduğunu kaydeden Özdemir, "Vatandaş, Cumhurbaşkanı seçilemezse referandum olacak sanıyor. Cumhurbaşkanı da seçilince referandum yapılacağını düşünmüyor. Yeni anayasanın oylanacağını bilmiyor" dedi.

İLGİ OLDUKÇA DÜŞÜK

Vatandaşların genel seçime göre referanduma olan ilgisinin sadece yüzde 20 seviyelerinde olduğunu aktaran Özdemir, "Genel seçimlerde partilerin çabaları olduğu için insanların bilgisi oluyordu fakat anayasanın ve cumhurbaşkanını halkın seçmesinin oylanacağı referandum konusunda halkımız acemi. Genel seçim kadar katılım olacağını sanmıyorum" diye konuştu.

EVE GÖTÜRÜYORUZ AMA

Katılımın en üst seviyede gerçekleşmesini sağlamak amacıyla tüm enerjilerini buna yönlendirdiklerini vurgulayan Özdemir, muhtarlığa gelerek seçmen kağıtlarını gören vatandaşların, "seçim yapılmadı mı, bu kağıtlar nedir" diye sorduklarını bildirdi. 13 binden fazla seçmenin yaşadığı Mecidiyeköy Mahallesi'nde de durum farklı değil. Sadece 2 bin vatandaşın seçmen kağıdını aldığı mahallenin Muhtarı Recep Acar, vatandaşların evine kadar götürdüğü seçmen kağıtlarının geri çevrilmesinden yakınıyor. Mahalle sakinlerinin seçimden yeni çıktıklarını öne sürerken referandum hakkında da bilgilerinin olmadığını söylediğini vurgulayan Acar, "Apartman kapıcılarına kağıtları dağıtmaları için veriyorum, camilerde hocalara duyuru yapmalarını rica ediyorum. Ancak vatandaşlar çok ilgisiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious