21 günlük bebek de İsrail protestosunda

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Uluslararası Af Örgütü ve Mazlum-Der İstanbul Şubesi, İsrail'i rprotesto etmek amacıyla Lübnan Konsolosluğu önünde oturma eylemi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İHD, Mazlum-Der ve Uluslararası Af Örgütü üyelerinden oluşan yakalaşık 100 kişinin katıldığı eylem İsrail aleyhine atılan sloganlarla başladı. "İnsanlar ölmesin, İnsanlık Ölmesin" yazılı bir pankar açan grup, eylemlerini oturup, mumlar yakarak sürdürdü. 1 saat süren oturma eyleminde, grup adına konuşan Mazlum Der İstanbul Şubesi Başkanı Mustafa Ercan, İsrail'in sivillere yönelik saldırılarının ateşkesin önündeki en büyük engel olduğunu söyleyerek, "Bu saldırıların durdurulması için acil önlemler alınmalıdır. Bu tarz saldırılar uluslararası insan hakları ihlalidir ve savaş suçudur." diye konuştu. Eyleme katılan Yazar Abdürrahim Dilipak ise İsrail'in dünyayı yeni bir küresel savaşa sürüklediğini belirterek, "Lübnan'a sahip çıkmak dünyaya ve kendimize sahip çıkmaktır. İsrail bir an önce durdurulmalıdır." dedi.

Eyleme katılan ve 21 günlük olduğu öğrenilen bir bebek ise dikkat çekti. Babası Şevket Akkaş'ın kucağında eyleme katılarak Lübnan'da öldürülen savunmasız bebek ve çocukları temsil eden 21 günlük Kevser Akkaş'ın annesi Lübnan'da yaşananları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Küçük Kevser'in yüzüne bakarak konuşan anne, gözyaşları içinde "İsrail'in öldürdükleri savunmasız bebekler. Bu cinayet durdurulmalıdır." dedi.

Polisin güvenlik önlemleri altında eylemlerini gerçekleştiren grup, 1 saat süren oturma eyleminin ardından sessizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious