21 rektörün görev süresi sona eriyor

21 rektörün görev süresi sona eriyor.10566
  • Giriş : 31.07.2008 / 07:46:00

6 Ağustos'ta 21 üniversitenin rektörünün görev süresi sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yükseköğretim kurumlarında, ağustos ayıyla birlikte ciddi değişiklikler olacak. Hükümete sert muhalefetleriyle tanınan rektörlerin de bulunduğu 21 üniversitede yönetim değişecek.

Gelecek ay Üniversitelerarası Kurul'da (ÜAK) da görev değişimi var. Türbana karşı sert bildirileri kamuoyuna duyuran Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yerini Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan'a bırakacak.

TÜRBANA EN SERT MUHALEFETİ YAPAN REKTÖRLER

6 Ağustos'ta görevi sona erecek rektörler arasında, katsayı, türban gibi konularda hükümeti sert bir dille eleştirmekten kaçınmayan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay gibi isimler de var.
AKAYDIN DA KOLTUĞUNU BIRAKIYOR

21 üniversite rektörünün yanı sıra ağustos ayında ÜAK Başkanı Akaydın'ın da başkanlık görevi sona erecek. Akaydın'ın ÜAK Başkanlığı bayrağını, 1 Ağustos itibariyle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Ceylan devralacak.

Akaydın'ın başkanlık yaptığı son bir yılda ÜAK türbanla ilgili anayasa değişikliğine yönelik çok sert bildiriler yayınladı. İkinci dönem Akdeniz Üniversitesi rektörlüğü için aday olan ve ismi Köşk'e birinci sırada gönderilen Akaydın'ın ÜAK Başkanlığı 31 Temmuz"da sona erecek. Akaydın'ın koltuğuna 1 Ağustos'ta Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü oturacak. Yücel Aşkın'ın yerine rektör seçilen Ceylan, Akaydın'a göre daha ılımlı yaklaşımlarıyla tanınıyor. Rektörler görev yaptıkları üniversitelerinin kuruluş tarihine göre sırasıyla bir yıllığına ÜAK başkanlığı yapıyor.

'BURASI KASIMPAŞA CUMHURİYETİ DEĞİL' DEMİŞTİ

Görev süresi sona erenler arasında bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Başbakan Erdoğan'a yönelik ağır eleştirilerde bulunmuştu.  Hilmioğlu, "Burası Kasımpaşa Cumhuriyeti değil; Türkiye Cumhuriyeti" demiş ve  TBMM"nin en büyük irade olduğunu kabul etmediğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*