21 yağmur fişeği atılan İstanbul'da etkili kar bekleniyor

21 yağmur fişeği atılan İstanbul'da etkili kar bekleniyor.8901
  • Giriş : 28.01.2008 / 16:26:00

Kadir Topbaş, İstanbul'da etkili kar yağışının gece 23.00'den itibaren başlayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) düzenlediği basın toplantısında, beklenen kar yağışı ve alınan önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kötü hava koşullarına karşı araç ve gereçlerini hazır beklettiklerini, 255 noktada 1038 aracın ve 3 bin 557 personelin göreve hazır olduğunu ifade eden Topbaş, geçen Kasım ayında denemeye sokulan ve ''Erken Uyarı Sistemi'' adını verdikleri otomatik yol meteoroloji gözlem sensörlerinin asfalttaki buzlanmayı 3 saat önceden haber verdiğini dile getirdi.

İstanbul'un en çok buzlanma olan 25 noktasına yerleştirilen bu cihazların tuzlama çalışmalarını doğru bir şekilde yapmalarına yardımcı olacağını belirten Topbaş, ''Tuzlama çalışmalarının İstanbul'a ciddi bir maliyeti vardı. Bu sistemin bize maliyeti 1 milyon dolar. Tuzlama çalışmalarının günlük maliyeti ise 500 bin YTL. Böylece biz 2-3 günde bu sistemi amorti ediyoruz. İşçilik, malzeme açısından çok doğru bir adım. Tüm kar yağan illere bu sistemi öneriyoruz'' dedi.

Topbaş, sensörlerin bir kısmının ABD'den alındığını, bir kısmının da Türkiye'de imal edildiğini kaydetti.

Kadir Topbaş, şu anda Libadiye, Uğur Mumcu ve Kavacık'ta sensörlerden donmaya ilişkin sinyal geldiğini belirterek, araçları hemen bu bölgeye yönlendirerek buzlanmaya karşı gereken çalışmaların yapılacağını bildirdi. İstanbul'un kar yağışına ihtiyacı olduğunu ve kaos yaşanmaması için de gereken tüm hazırlıkları yaptıklarını belirten Topbaş, İstanbullular'ın da kendilerine bu konuda yardımcı olduğunu söyledi.

Topbaş, ulaşımda toplu taşıma araçlarının sayısını artırdıklarını dile getirerek, ayrıca 149 köyde de büyük traktörlere hidrolik aparat yaparak oralara araç göndermeden köy yollarının da açılmasını sağlayacaklarını kaydetti.

Şu anda Pendik, Uğur Mumcu ve Libadiye'de kar yağışının kısmen başladığını belirten Topbaş, ''Etkili kar yağışı gece saat 23.00'de başlayacak ve gece saat 02.00'ye kadar sürecek. Kar yağışı aralıklarla yarın da devam edecek'' dedi.

-GECİKMENİN NEDENİ-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Topbaş, ''beklenen kar yağışının neden gerçekleşmediği ve yanılgının neden kaynaklandığı'' yönündeki bir soruyu da ''Meteorolojik hareketlilik... Bizim müdahale hakkımız yok'' diye yanıtladı.

Görevlerinin, İstanbullular'ı rahat ettirmek ve kar yağışının kaosa neden olmasını engellemek olduğunu ifade eden Topbaş, ''Bizim yapmamız gereken, ana arterleri açık tutmak ve sürücülerin etkilenmemesini sağlamak. Bunun için gerekli tedbirleri aldık'' diye konuştu.

Topbaş, İstanbul'un suya ihtiyacı olduğunu, geçen yıl bu mevsimde barajlardaki doluluk oranının yüzde 50 olmasına karşın şu andaki doluluk oranının yüzde 25 olduğunu belirtti. Topbaş, barajların tam dolması için yılda metre kareye ortalama 1005 kilogram yağış düşmesi gerekirken yıllık ortalamanın 700 kilogram olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Bulutlara 21 adet gümüş iyodür fişeği bırakıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2 ay önce ABD'den kiralanan bulut ölçümleme uçağının Çarşamba gününden beri 13 uçuş yaptığını ve bulutlara 21 adet gümüş iyodür fişeği bıraktığını bildirdi.

Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) yaptığı açıklamada, İstanbul'da sera etkisinin nedenlerini tespit etmek amacıyla kiralanan bulut ölçümleme uçağının bilimsel çalışmalara başladığını söyledi.

Çarşamba günü başlayan çalışma kapsamında bulutların mikrofizik yapısının inceleneceğini belirten Topbaş, ''Küresel iklim değişikliklerinin yol açtığı sera etkisinin İstanbul'daki nedeni nedir? Hangi salınımlar var? Elde edilen veriler laboratuvar ortamında değerlendirilerek ona göre müdahale yapılacak'' dedi.

Yıllık 2,5 milyon dolara kiralanan uçağın Çarşamba gününden beri 13 uçuş yaptığını, 2 kez de yağmur arttırma çalışması gerçekleştirdiğini anlatan Topbaş, ''Buluttaki su buharının yoğunlaşmasını ve yağmur yağmasını sağlayacak 6 bin adet gümüş iyodür fişek aldık. İki uçuşta bulutlara 21 adet gümüş iyodür fişeği atıldı'' dedi. Topbaş, atılan fişeklerden 6 tanesinin 75 miligram, 15 tanesinin de 150 miligram olduğunu, dolayısıyla çevre kirliliği açısından bir risk oluşturmadığını söyledi.

Uçağın 2-3 saat boyunca su havzalarında uçuş yaptığını ve ilk verilere göre yağışın 2 kat arttığının tespit edildiğini belirten Topbaş, ''Diğer bölgelerde metre kareye 1,5-2 kilogram yağış düşerken, denemenin yapıldığı bölgeye 4,5-5 kilogram yağış düştü. Yüzde 20-30 gibi bir artıştan bahsedilirken, burada ciddi bir artış görüldü'' dedi.

Topbaş, çalışmanın Teksas Üniversitesi, NCAR (Ulusal Araştırmalar Merkezi), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapıldığını söyledi. Belediyeden 3, İTÜ'den 8, Teksas Üniversitesi'nden 7, NCAR'dan 9 uzmanın projede çalıştığını ifade eden Topbaş, her uçuşta 8 bilim adamının yer aldığını kaydetti.

Topbaş, gümüş iyodür fişeklerin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uygun gördüğü depolarda muhafaza edildiği belirtti.

Kadir Topbaş, İstanbul'un barajlarının dolabilmesi için metre kareye 1005 kilogram yağış düşmesi gerektiğini belirterek, ''Bulutlardaki yağışı alabilmemiz çok önemli. Bu kadar büyük etkiyi bunlarla sağlamanız yeterli değil. Doğru olan şu, bulutlardaki yağmur bırakmama nedenlerini bulabilmek, onun fiziki yapısını değerlendirmek ve bunu etkileyen olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına kentte tedbirler almak'' diye konuştu.

Üniversitelerin, laboratuvar yerine bulutların içinde bilimsel araştırma fırsatı bulduğunu kaydeden Topbaş, ''Bu üniversite için büyük imkan. Dolayısıyla gelecek yıllarda devam etmemizi istiyorlar. Devam edeceğiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious