21 yıllık kayıp, seçmen listesinde

21 yıllık kayıp, seçmen listesinde.13963
  • Giriş : 30.01.2009 / 12:06:00

Sivas'taki Alibaba Mahallesi'nin seçmen listesinde, aralarında yaklaşık 21 yıldır kayıp olan bir kişi ile öldüğü halde nüfus kütüğünden düşülmeyenler de yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mahalle muhtarı Duran koç, seçmen listelerini kontrol ettiğinde bazı eksikliklerin ve yanlışlıkların olduğunu fark ettiğini söyledi.

Listede, yıllardır kayıp olan eniştesi Dursun Türk ile hayatını kaybeden vatandaşların da isimlerinin yer aldığını anlatan Koç, ölmüş kişilerin listede yer almasının, nüfus kütüğünden düşürülmemelerinden kaynaklandığını kaydetti.

Eniştesi Dursun Türk'ün 21 yıldır kayıp olduğunu, 8 çocuğunun bulunduğunu, kaybolduktan 1 ay sonra doğan oğlu Ömer Türk'ün de askerden yeni geldiğini belirten Duran Koç, şunları ifade etti:

''Ölü mü, diri mi belli değil. Hiçbir şekilde haber de alamıyoruz. Bulmak için çok araştırma yaptık, ilanlar verdik. O kişinin de bu listede kaydı çıktı. Demek ki gittiği yerde, bulunduğu yerde öldü, nüfus cüzdanı olmadığı için belki de belirlenemedi. Ya da yaşıyor, yaşadığı yerde Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı nüfus sayımında bulunmamıştır. Onun kaydı da otomatik olarak burada çıkıyor.''

Listelerde, bir anne ile ölen kızının doğum tarihlerinin de yanlış yazıldığını anlatan Duran Koç, yapılan yanlışlık sonucu anne ile kızının arasında sadece 6 yaş fark bulunduğunu söyledi.

Aralarında azasının da bulunduğu, mahallede yıllardır ikamet eden yaklaşık 25 kişinin listedeki isimlerinin karşısında ''silinecek'' ibaresinin yer aldığını da belirten Koç, ilgililere bildirdiği bu durumun çözülmesini istedi.

Bilgilerinde eksiklik ve yanlışlık olan vatandaşları ilgili kurumlara yönlendirdiğini ifade eden muhtar, Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 5 Ocakta askıya çıkan seçmen listelerinin, bugün saat 17.00'de askıdan indirileceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*