21. asırda cehalet yaşanıyor

21. asırda cehalet yaşanıyor.5904
  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) dünyadaki çocukların 2007 yılındaki durumunu 'Güçlü kadınlar- Güçlü çocuklar' raporunda değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

60. yıldönümünü kutlayan UNİCEF'in raporuna göre 21. yüzyılda hala dünyanın birçok bölgesinde kız çocukları ayrımcılığa maruz kalıyor, dışlanarak hor görülüyor ve adeta cahiliye devri yaşanıyor. Rapora göre din ve kültüre bağlı olmaksızın erkek çocuklar kızlara tercih edilirken, bazı toplumlarda kız çocuğuna gebe olan kadınlara kürtaj yaptırılıyor.

Rapora göre kız çocukları dünya genelinde ve özellikle geliri düşük ülkelerde eğitim hakkından mahrum kalarak gelecekte eğitimsiz ve fakirliğe mahkum ediliyorlar.

Genellikle ev işlerini üstlenmek zorunda kalan kız çocukları çoğu toplumlarda hala işçi olarak algılanıyor. Okulların paralı olduğu yerlerde kızların okula gönderilme oranı daha düşük. Raporda dünya genelindeki okuma ve yazması olmayan 771 Milyon insanın üçte ikisini kız ve kadınların oluşturduğuna dikkat çekiliyor. Bazı toplumlarda ise kızlar güvenlik nedeniyle bilinçli olarak okula gönderilmiyor.

UNICEF raporunun değindiği diğer bir nokta ise kızların daha erken yaşta evlendirilmeleri. Bazıları 15 yaşını doldurmadan evlendirilen kızların yanı sıra, evlilik hayatında şiddete maruz kalanlara da dikkat çekiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan UNİCEF raporunun başyazısında, kadınların sağlıklı, eğitimli, hür ve hayatta onlara verilen imkanları tümüyle kullandıkları takdirde, bundan sadece onların çocukları değil tüm ülkesinin istifade ettiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious