21. asrın beşinci tam güneş tutulması FOTO

21. asrın beşinci tam güneş tutulması FOTO.8021
  • Giriş : 02.08.2008 / 02:06:00
  • Güncelleme : 01.08.2008 / 23:24:56

21. asrın beşinci tam güneş tutulması, 1 milyar kişi tarafından izlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilim adamlarının açıklamasına göre, olimpiyatlardan bir hafta önce Çin'i alacakaranlığa gömen güneş tutulması, TSİ 12.30'da Kanada'nın kuzeydoğusundan başlayıp Grönland'ın kuzeybatısı, Kuzey Kutbu Denizi, Sibirya'nın kuzeyi, Moğolistan'ın batısı ve Çin güzergahını takip etti. Tutulma Çin'de TSİ 14.20'de sona erdi. Bu kez güneş tutulması Türkiye'den izlenemedi.

Ay'ın Dünya'nın önüne geçmesiyle tam Güneş tutulması, Kanada, Grönland, Rusya-Sibirya ve Batı Çin'den izlendi.

Çin'de eski bin yıllardan kalma adetle kırsal kesimde "Güneş'i yiyen Ejderha'yı kovmak için" davullar çalındı. Ejderha, Çin'de eski imparatorluk devirlerinde en önemli devlet simgesi ve sarayların önü mermer oyma dev ejderlerle kaplı.

Çin'de güneş tutulması, 29. Pekin Yaz Olimpiyatlarına bir hafta kala ayrı heyecanla izlendi.

21. asrın beşinci tam güneş tutulması, yaklaşık 1 milyar kişi tarafından seyredildi.

Bilim adamlarının açıklamasına göre, olimpiyatlardan bir hafta önce Çin'i alacakaranlığa gömen güneş tutulması, TSİ 12.30'da Kanada'nın kuzeydoğusundan başlayıp Grönland'ın kuzeybatısı, Kuzey Kutbu denizi, Sibirya'nın kuzeyi, Moğolistan'ın batısı ve Çin güzergahını takip etti ve Çin'de TSİ 14.20'de sona erdi.

Kuşların ötmeyi kestiği tutulma, en fazla 2 dakika 27 saniye sürdü. Çin'de tutulma 6 bin kilometrelik Çin Seddinin batı ucundan başladı.

Çoğu Asya'da olmak üzere yaklaşık 1 milyar kişi, güneş tutulmasının alacakaranlığında kaldı.

11 Ağustos 1999'daki tutulma hadisesi, Batı Avrupa'dan Hindistan'a uzanan geniş ve kalabalık nüfusa sahip bölgeden izlenebilmişti.

2009'un 22 Temmuzunda meydana gelecek tam tutulma ise Hindistan'dan Çin'e çok daha fazla insan tarafından seyredilebilecek.

11 Ağustos 1999'daki tam güneş tutulması

Bundan önceki tam güneş tutulması 26 Mart 2006'da meydana gelmişti. Ancak Türkiye için en unutulmaz tam güneş tutulması, 11 Ağustos 1999'daki güneş tutulması oldu. Çünkü güneş tutulmasından bir hafta sonra, 17 Ağustos'ta, büyük Marmara depremi yaşandı. Güneş tutulmasının en iyi izlendiği ülkelerden biri de Türkiye olmuştu.

Güneş tutulmasıyla deprem arasındaki bağlantı tartışılmıştı

Deprem sonrası dönemde, güneş tutulmasının, depremi tetiklediği yönünde ortaya atılan iddia pek çok taraftar bulmuştu. Ancak bilim dünyası, bu iddiayı kabul etmiyor. Birkaç bilim adamı dışında güneş tutulmasıyla depremler arasında bir bağlantı olduğunu kabul etmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*