218 bin geçici işçiye kadro çıktı

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulu, 2006 tarihi itibarıyle 6 ay ya da daha fazla süre istihdam edilen 218 bin 733 kişinin daimi kadroya alınmasına ilişkin tasarıyı kabul etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu kişilerin kadroya alınmasının yıllık ilave maliyeti 867 milyon YTL olacak. Bundan sonra da kamuda geçici işçi çalıştırılmayacak. Düzenlemede sözleşmeli personel alımına da merkezi sınav getirilmesi için değişiklik yapıldı. Uygulanacak sınav ile verilecek ücretlerin üst sınırları ve izinler Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılacak. Düzenlemeye önceki gün eklenen "geçici işçilerden, 1 Nisan 2007 tarihi itibariyle iş sözleşmeleri devam edenleri kapsar" hükmü de madde metninden çıkarıldı. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen düzenleme özetle şu hükümleri getiriyor:

EN AZ 6 AY: 2006 yılı içerisinde usulüne uygun olarak vizesi yapılmış geçici iş pozisyonlarında toplam 6 ay ve daha fazla süreyle çalışmış olan geçici işçiler kadroya alınacak. 2005 veya 2006 yıllarında aynı şartlarda çalışıp da askerlik, doğum veya sağlık kurulu raporuyla belgelendirilen sağlık sorunları sebebiyle iş sözleşmeleri askıda kalanlara da kadroya verilecek. Düzenlemeden KİT’ler, özelleştirme kapsamında veya programında bulunanlardan sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası kamuya ait kuruluşlar, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarında çalışan geçici işçiler de yararlanacak. Fabrika, şantiye, atölye, çiftlik, arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde fiilen çalışanlar sürekli bunların dışında kalan geçiciler ise halinde sözleşmeli personel olarak atanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious