22 milyon kadın işsiz kalabilir!

22 milyon kadın işsiz kalabilir!.12766
  • Giriş : 06.03.2009 / 22:15:00

Türk Metal Sendikası, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) yaptığı bir araştırmaya dayanarak bu yıl 22 milyon kadının işsiz kalabileceğini bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sendikadan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, "çok uluslu şirketlerin sosyal sorumluluğun gereklerini bir kenara iterek, kara endekslenmesinin" Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik bunalımın nedeni olduğu savunuldu.

ILO'nun açıkladığı bir rapora dayanılarak bu yıl 22 milyon kadının işsiz kalabileceğine dikkat çekilen açıklamada, başka bir uluslararası araştırma raporuna göre de yoksulluk sınırındaki 1,5 milyar insanın yüzde 70'nin kadın olduğu vurgulandı.

Açıklamada, 85 milyon kız çocuğunun eğitim olanağı bulunmadığı, dünyadaki işlerin yüzde 60'ını yapan kadınların, buna karşılık toplam gelirin yüzde 10'una, dünya üzerinde mal varlığının ise yüzde 1'ine sahip olduğu bildirildi.

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün araştırmasının da Türkiye'de kadınların çektiği sıkıntıyı gösterdiği ifade edilen açıklamada, bu araştırmaya göre kadınların yüzde 20'sinin okuma yazma bilmediği, aile içi suçların yüzde 87'sinin de kadınlara karşı işlendiği kaydedildi.

Kadınların yüzde 64'ünün hamilelik döneminde doktora gitmediği, sivil toplum örgütlerine katılımının yüzde 24, partilere katılımının yüzde 13, sendikalara katılımının ise yüzde 6 olduğuna değinilen açıklamada, siyasi uğraşıya ve parlamentoya katılımın yüzde 4 civarında bulunduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*