22 Temmuz seçimi geride kaldı ama tartışması bitmedi

22 Temmuz seçimi geride kaldı ama tartışması bitmedi.9730
  • Giriş : 01.12.2007 / 12:34:00

22 Temmuz seçimlerini geride bıraktık ama tartışmalar bir türlü bitmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Seçim öncesi ve seçim sonrası bir çok araştırma yapıldı, çeşitli anketler yayınlandı. İşte o araştırmalardan biri. Merak edilen bir çok konuya açıklık getiriyor.

Türkiye'de Kürt seçmen sayısı ne kadar?

Türkiye tarihinin en ilginç seçimlerinden biri hiç kuşkusuz 22
Temmuz seçimleriydi. Ciddi bir siyasal gerilim ve toplumsal sıkışmanın ardından yapılan seçimin sonuçları birçok kesimi şoke etti.

Aslına bakarsanız, birçok araştırmada bu sonucun ipuçları vardı. Şimdi o araştırmalardan biri elimde.

Bunu diğerlerinden farklı kılansa, seçim öncesi ve sonrası aynı panelin kullanılması; yani aynı insanlara seçim sonrası da benzer sorular sorularak yapılmasıydı.

Sabancı Üniversitesi'nden Ali Çarkoğlu ve Ersin Kalaycıoğlu'nun birlikte yürüttükleri bu araştırmanın parasal kaynağını, aralarında Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Temsilciliği'nin de bulunduğu birkaç kurum karşıladı. Şimdi gelelim araştırmanın sonuçlarına...

Araştırmanın önemli sonuçlarından biri "Memnuniyet" başlığını taşıyor. Türkiye toplumu yaşadığı hayattan, mevcut hükümetten ve kör topal yürüyen demokrasiden memnun muydu?

İlk araştırmanın tarihi, 2007 Haziran-Temmuz. Hayattan memnun olanların oranı yüzde 54. Ağustos-eylülde yapılan ikinci araştırmada ise bu oran yüzde 57...

Hükümetten memnuniyet konusunda 2006 ile bir kıyaslama var. 2006'da hükümetten memnun olanların oranı yüzde 45 iken bu oran 2007'de yüzde 50'ye çıkıyor.

Demokrasiye gelince... Üç farklı araştırma sonucu var.
2006'da demokrasiden memnun olanların oranı yüzde 33. Olmayanların oranı ise yüzde 42. Asıl çarpıcı sonuç, 2007'de yapılan iki araştırma arasındaki farkta. 2007 Haziran - Temmuz aylarında yapılan araştırmada "demokrasiden memnun" olanların oranı yüzde 34. Olmayanlar biraz daha artmış, yüzde 44. 22 Temmuz seçimlerinden sonra bu oranlar inanılmaz değişiyor.

Demokrasiden memnuniyet yüzde 50, memnun olmayanlar yüzde 28. Geriye kalanlarsa ne memnun, ne de değil...
 
Araştırma, Türkiye'de "gerilim" yaratan "inanç ve etnik" konularına da ışık tutuyor.
 
Acaba Türkiye'de Kürt kökenli seçmen sayısı ne kadar? Sadece, "Kürtçe konuşulan evleri" ölçü alan araştırmaya göre Türkiye genelinde 42 milyon seçmenin yüzde 12.8'i Kürt kökenli. Bunun da nüfus içindeki tahmini karşılığı 5 milyonun biraz üzerinde...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious