'22 temmuz seçimleri önemli bir fırsat oldu!'

  • Giriş : 19.11.2007 / 13:53:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 14:07:14

Özok demokrasiye vurgu yaptı; 22 Temmuz seçimleri önemli bir fırsat oldu dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Sekreterliği ve Yasama Derneğinin ortaklaşa düzenlediği ''Yasama Sürecine Sivil toplum Katılımı: Bir sistem Arayışı'' konulu panel düzenlendi.

Panelin açılışında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da demokrasinin önemine işaret ederken, ''Bir toplumun sadece demokrasi ile yönetilmesi yetmez. Demokrasi, katılım ister, demokrasi disiplin ister, değişime açık dinamik bir toplum ister'' diye konuştu.

''Artık günümüz demokrasisi biçimsel bir demokrasi değil, herkesi dinleyeceksiniz'' diyen Özok, 22 Temmuz seçimlerinden sonra AK Parti'nin yeniden tek başına iktidara gelmesinin Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu bildirdi. seçim gecesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın parti genel merkezinde konuşma yaptığını hatırlatan Özok, ''Başbakanın verdiği mesajın ülkemizin demokratik yapısı için önemli bir fırsat olduğuna hala inanıyorum'' diye konuştu.

Böylesi bir yaklaşımın, Türkiye'deki pek çok sorunu aşacağını ve enerjinin boşa harcanmasını önleyeceğini kaydeden Özok, yeni anayasa çalışmalarına da değindi.

Türkiye Baralor Birliğinin kendi hazırladığı anayasa taslağını kamuoyuna sunduğuna dikkati çeken Özok, bu konuda hiçbir ön yargılarının bulunmadığını belirtti.

Demokrasiye koşulsuz inanan birisi olarak TBMM'nin yeni bir anayasa yapabileceğini bildiren Özok, ''Ancak bir koşulla, o da tüm sivil toplum örgütlerinin katkılarının alınması gerek'' dedi.

Meclisin ''anayasa hazırlayamayacağı'' yönündeki görüşlere katılmadığını ifade eden Özok, sivil toplum örgütlerinin katkı ve önerilerinin yansıtılacağı bir anayasanın Meclisten rahatlıkla çıkartılabileceğini söyledi.

Türkiye'de asla demokrasi dışı güçlerin egemen olmasını istemediklerini vurgulayan Özok, Türkiye'nin darbelerden çok çektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious