22 Temmuz seçimlerinin iki galibi var; AK Parti ve MHP

22 Temmuz seçimlerinin iki galibi var; AK Parti ve MHP.9376
  • Giriş : 28.07.2007 / 20:38:00

2007 seçimlerinin bilindiği gibi iki galibi var; AK Parti ve MHP.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İki tane de mağlubu var; CHP ile birlikte DTP. CHP'nin seçimde umduğunu bulamaması çokça konuşulurken, DTP yeterince değerlendirilmiyor.
Seçimleri Güneydoğu ve DTP açısından da yorumlamakta büyük yarar görüyorum. 22 Temmuz seçimleri, yıllardır terör ve olağanüstü hal nedeniyle aşırı derecede politize olan bu bölge ile ilgili düşüncelerimizi kökünden değiştirecek sonuçlar ortaya çıkardı. Etnik siyaset ve gerginlik politikası ciddi bir sarsıntı geçirdi.

AK Parti, bütün Türkiye'de olduğu gibi Güneydoğu'da da çok önemli bir zafer elde etti. 'DTP'nin kalesi' gözüyle bakılan Diyarbakır'da bile neredeyse birinci oldu. Çok değil daha beş yıl önce bu oran yüzde 56'ya yüzde 16 idi. Yine Doğu'nun önemli illerinden Van'da, 2002 seçimlerinde DTP yüzde 41, AK Parti ise yüzde 25 almıştı. 2007'de bu oran yüzde 53'e yüzde 23 şeklinde değişti. Batman yüzde 20'ye yüzde 47 iken 2007'de oran 46'ya 38 olarak gerçekleşti. Burada rakamlarla zihninizi bulandırmak istemiyorum. Ancak 2002 ile 2007 seçimlerini karşılaştırdığınızda DTP'nin ağır bir yenilgi aldığını söylemek mümkün. Sadece AK Parti oylarını arttırmadı, DTP de önemli oranda oy kaybetti.

Politize olmanın PKK'nın ekmeğine yağ sürdüğü düşünülüyordu. Bu nedenle gerginlik ve kandan beslenen etnik siyaset o bölgede mümkün olduğu kadar gerilimi yüksek tutuyordu. Normalleşmek, günlük hayatın gerçeklerine dönmek etnik siyasetin işini bitiriyor. Leyla Zana'nın seçimden birkaç gün önce söylediklerine bu açıdan bakmak mümkün. Ancak son seçimde de görüldüğü gibi bölge halkı ve Kürtler 'siyasi varlığımız için yaşasın gerginlik' diyen anlayışa eskisi kadar sıcak bakmıyor. Normalleşme istiyor; demokratik hak ve özgürlükleri bahane ederek bağcıyı dövmeye çalışanlara karşı bir mesafe koyma çabasında.

Yeni dönemde Türkiye'ye hükümet edecek olanlar yeni AK Parti kadroları, Güneydoğu'ya da büyük ölçüde yarayacak insan hak ve özgürlüklerinin genişletilmesini vaat ediyor. Daha demokratik, daha özgürlükçü ve müreffeh bir ülke olma yolunda umut verici çabalar var. Kamplaştırmadan, gerginleştirmeden, o bölgedeki insanların taleplerine uygun politikalar üretilmesi, Türkiye'ye çaktırılmadan dayatılan Sevr haritasını da bir kez daha yırtıp atacak.

DTP'nin de bu süreci iyi yorumlamasında fayda var. Niyet gerçekten üzüm yemekse, Türkiye'de kişi hak ve özgürlüklerinin artması ve gerçek demokrasinin oluşabilmesi için siyaseti germemeleri ve terör ile aralarına gerçekten mesafe koymaları gerekiyor. Terör ve gerginleşen siyasetten sonra olan, yine sivil halkın özgürlüklerine ve çocuklarına oluyor. Her şey normalleşmeye bağlı.

Geçtiğimiz günlerde 'Tunceli Munzur vadisinde doğaya 1000 adet keklik bırakıldığı' haberini duyunca çok şaşırmıştım. Neredeyse ilk defa, Tunceli'den terör ve saldırı dışında bir haber duymak insana garip geliyordu.

Bazen türkü dinlemek için açtığım Özgür FM'de Dalgakıran isimli radyo programına denk geliyorum. Bu program radyonun genel çizgisinden farklı olarak gülüyor, espri yapıyor, şakalaşıyor. Orada günlük hayatın gerçekleri konuşuluyor vs. İnşallah bunlar her yere yayılır ve Güneydoğu normalleşir.

MEHMET KAMIŞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious