22 Temmuz'a 1 ay kaldı... İşte seçimle ilgili herşey...

22 Temmuz'a 1 ay kaldı... İşte seçimle ilgili herşey....9595
  • Giriş : 22.06.2007 / 13:46:00

Milletvekili genel seçimine bir ay kaldı. 22 Temmuz 2007’de yapılacak seçime 14 siyasi parti katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

85 seçim bölgesinin bulunduğu seçimde, 726’sı bağımsız, toplam 7395 aday yarışacak. 42 milyon 3 bin 41 seçmen, 158 bin 700 sandıkta oy kullanacak.
Yüksek seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edilen milletvekili kesin aday listelerinde 726’sı bağımsız, toplam 7395 aday bulunuyor. Kesinleşmiş milletvekili aday listelerine göre, adayların 4 bin 86’sı üniversite/yüksekokul, 2 bin 369’u ortaokul/lise ve 940’ı da ilkokul mezunu.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul 1.
bölgeden, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’dan, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar Elazığ’dan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Osmaniye’den aday oldu. Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan İstanbul 1. bölge, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan ise İzmir 1. bölgeden adaylığını koydu. Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk İstanbul 3. bölgeden, Aydınlık Türkiye Partisi Genel Başkanı Oktay Öztürk İstanbul 1. bölgeden, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek İstanbul 2. bölgeden, TKP Genel Başkanı Aydemir Güler Mersin’den, BTP Genel Başkanı Haydar Baş Trabzon’dan, LDP Genel Başkanı Cem Toker İzmir 2. bölgeden aday oldu. Bağımsız adaylarla seçime girme kararı alan BBP’nin genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, yasa gereği genel başkanlıktan ayrılarak Sivas’tan bağımsız aday olurken, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da partisinin seçime girmesine rağmen genel başkanlıktan ayrılarak İstanbul 1. bölgeden bağımsız olarak adaylığını koydu. Seçime bağımsız adaylarla girme kararı alan bir diğer parti olan DTP’nin genel başkanı Ahmet Türk de genel başkanlıktan ayrılarak, Mardin’den bağımsız aday oldu. Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel de partisinin seçime girmesine rağmen genel başkanlıktan ayrılarak İzmir 1. bölgeden bağımsız aday olurken, genel başkanlıktan ayrılan Güçlü Türkiye Partisi Genel Başkanı Tuna Bekleviç de Edirne’den bağımsız aday olarak seçime girecek.

OY PUSULASINDA BAĞIMSIZLAR
Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri kura ile belirlendi.
Buna göre, pusuladaki siyasi partiler sırasıyla, Aydınlık Türkiye Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Saadet Partisi, İşçi Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Genç Parti, Demokrat Parti, Liberal Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Emek Partisi ve Türkiye Komünist Partisi.
Seçimde bağımsız adayların adlarının da yazılacak olması nedeniyle oy pusulalarının alta doğru genişletilmesine karar verildi. Oy pusulalarının üst bölümünde siyasi partilere, alt bölümünde bağımsız adayların isimlerine yer verilecek. Bağımsız adayların sayısının tek sıraya sığmaması halinde pusula, alta doğru bir sıra daha genişletilecek.

KAYITLI SEÇMEN SAYISI
Seçimde 42 milyon 3 bin 41 seçmen, 158 bin 700 sandıkta oy kullanacak.
Kayıtlı seçmen sayısı bakımından ilk üç sırada yer alan iller İstanbul, Ankara ve İzmir olurken, Kilis 63 bin 132 seçmenle son sırada yer aldı.
22 Temmuz’da yapılacak seçimde illerin çıkaracakları milletvekilleri
sayıları da şöyle:
"Adana: 14, Adıyaman: 5, Afyonkarahisar: 7, Ağrı: 5, Amasya: 3,Ankara:
29, Antalya: 13, Artvin: 2, Aydın: 8, Balıkesir: 8, Bilecik: 2, Bingöl:
3, Bitlis: 4, Bolu: 3, Burdur: 3, Bursa: 16, Çanakkale: 4, Çankırı: 3,
Çorum: 5, Denizli: 7, Diyarbakır: 10, Edirne: 4, Elazığ: 5, Erzincan: 3, Erzurum: 7, Eskişehir: 6, Gaziantep: 10, Giresun: 5, Gümüşhane 2, Hakkari: 3, Hatay 10, Isparta: 5, Mersin: 12, İstanbul: 70, İzmir: 24, Kars: 3, Kastamonu: 4, Kayseri: 8, Kırklareli: 3, Kırşehir: 3, Kocaeli:
9, Konya: 16, Kütahya: 6, Malatya: 7, Manisa: 10, Kahramanmaraş: 8,
Mardin: 6, Muğla: 6, Muş: 4, Nevşehir: 3, Niğde: 3, Ordu: 7, Rize: 3, Sakarya: 6, Samsun: 9, Siirt: 3, Sinop: 3, Sivas: 6, Tekirdağ 5, Tokat:
7, Trabzon: 8, Tunceli: 2, Şanlıurfa: 11, Uşak: 3, Van: 7, Yozgat: 6,
Zonguldak: 5, Aksaray: 4, Bayburt: 2, Karaman: 3, Kırıkkale: 4, Batman:
4, Şırnak: 3, Bartın: 2, Ardahan: 2, Iğdır: 2, Yalova: 2, Karabük: 3,
Kilis: 2, Osmaniye: 4, Düzce: 3."

RADYO-TV PROPAGANDASI
Seçime girecek siyasi partilerin radyo ve televizyon propaganda konuşmaları 15 Temmuz’da başlayacak. seçim propaganda dönemi 21 Temmuz saat 18.00’de sona erecek.
İktidar partisi AK Parti’nin toplam 50 dakika, anamuhalefet CHP’nin ise toplam 40 dakika propaganda süresi olacak. Seçime giren diğer partiler, Aydınlık Türkiye Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Saadet Partisi, İşçi Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Genç Parti, Demokrat Parti, Liberal Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Emek Partisi, Türkiye Komünist Partisi’ne ise toplam 20’şer dakikalık propaganda hakkı tanınacak.

SEÇMEN BİLGİ KAĞITLARI DAĞITILIYOR
Milletvekili genel seçiminde oy kullanacak vatandaşların 30 Mayıs’ta başlayan seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı işlemi, 12 Temmuz Perşembe günü tamamlanacak.
Alınmayan seçmen bilgi kağıtları, oy verme gününde sahipleri tarafından istenildiğinde verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.
Seçmen bilgi kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy kullanabilecekler.
Seçmenler, YSK’nın "www.ysk.gov.tr" internet sitesinden hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

OY VERME GÜNÜ
Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy verebilecek.
Yüksek seçim Kurulunca başka süre belirlenmezse saat 08.00’den 17.00’ye kadar oy kullanılabilecek. Ancak saat 17.00’ye veya Yüksek seçim Kurulunca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek.
Ceza infaz kurumları ve tutukevinde oy verme saat 08.00’de başlayacak ve Yüksek seçim Kurulunca başka bir süre belirlenmemiş ise saat 17.00’de sona erecek.

PARMAKLAR YİNE BOYANACAK
Oy verme işlemi tamamlanıp seçmenin imzası alındıktan sonra ve seçmenin sol el işaret parmağının tırnağı ile etinin birleştiği yer çıkmayan boya ile boyanacak.
Görme özürlüler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıkları açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek.
Hamileler, hastalar ve özürlüler sıra bekletilmeden oylarını verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious