22 Temmuz'da iki sandık birden olabilir!

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Anayasa değişikliği paketinde, AK Parti'nin verdiği önergeyle, 11. cumhurbaşkanının seçimine ilişkin düzenleme de yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'ün verdiği önerge, Komisyonda kabul edildi.

Buna göre, 11. cumhurbaşkanın ilk turu, kanunun Resmi Gazetede yayımını takip eden 40. günden sonraki ilk pazar günü yapılacak.

Üstün, cumhurbaşkanının halk oyuyla seçilmesine ilişkin usul ve esasların kanunla düzenleneceğini anımsattı. Kanunun çıkmasının zaman alacağını ifade eden Üstün, bu nedenle Anayasaya ekledikleri geçici maddeyle, bir defaya mahsus olmak üzere 11. cumhurbaşkanına ilişkin düzenleme yaptıklarını söyledi.

Geçici maddenin daha sonra yürürlükten kaldırılabileceğini belirten Üstün, ''Yetişirse, 22 Temmuzda iki sandığı halkın önüne koyacağız'' dedi.

Önergeyi değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun, AK Parti'nin, ''CHP'nin halktan kaçtığı'' iddiasını ortaya atabilmek için Anayasaya geçici madde eklediğini savundu. Saygun, önergeyle getirilen düzenlemenin, 22 Temmuzda yapılacak genel seçimlerde uygulanmasının mümkün olmadığını, iki sandığın, halkın önüne konamayacağını öne sürdü.

''KOMİSYON, ABLUKA ALTINA ALINDI"

Bu arada, Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, CHP'lilerin Komisyonu terk etmesinden sonra sürdürülen görüşmelerde yaptığı konuşmada, CHP'nin yaklaşık 1600 önerge vermesinin, ''alay etmek'' anlamına geldiğini ileri sürdü. Kuzu, Komisyonun abluka altına alındığını, şiddet uygulandığını söyledi.

Uzatılan zeytin dalını CHP'lilerin, ellerinin tersiyle ittiğini ifade eden Kuzu, CHP'nin komisyonu terk etmesini istemediğini, ancak CHP'nin, bu şartları hazırladığını ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa da CHP'lilerle görüştüklerini, ''istiyorsanız tekriri müzakere önergesi verin'' önerisinde bulunduklarını, ancak bunun ciddiye alınmadığını kaydetti.

AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, CHP'nin önergelerini, ''Bir hakkın istismarı, Anayasa Komisyonunun çalışamaz hale getirilmesi'' olarak değerlendirdi.

AK Parti'li Üstün'ün verdiği önergenin oylanması sırasında, CHP milletvekilleri Mehmet Nuri Saygun ve Orhan Eraslan Komisyona geldi. Eraslan, ''Namahrem değilse, önergeden alabilir miyiz?'' diyerek önergeden bir örnek istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious