22 Temmuz'da rekor katılım bekleniyor

  • Giriş : 23.05.2007 / 21:49:00
  • Güncelleme : 23.05.2007 / 21:55:48

Anayasa Mahkemesi'nin '367' kararı üzerine başlatılan erken seçim süreci devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi'nin '367' kararı üzerine başlatılan erken seçim süreci devam ederken, ilginç iddialar ortaya atıldı.

Seçim tarihinin 22 Temmuz olarak belirlenmesi 'tatile çıkanlar oy kullanamaz' eleştirilerine yol açtı.

Ardından, seçmen kütüklerinin sağlıksız olduğu ileri sürüldü. Ancak Yüksek seçim Kurulu (YSK), iddiaların olduğunu açıkladı. seçim tarihinde tatile çıkacaklar ile köyüne gidecek olan vatandaşların da oy kullanabileceğini vurgulayan YSK Başkanı Muammer Aydın, seçmen kütüklerinin ise son derece sağlıklı hazırlandığını söyledi.

Aydın, YSK'nın hazırladığı seçmen kütükleri ile Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) nüfus rakamlarını karşılaştırdıklarını belirterek, bunların arasında yüzde 96 oranında uyum olduğunu söyledi. Aydın, kalan yüzde 4 oranındaki seçmenin de kimliğini belgelendirmesi halinde oy kullanabileceğini vurguladı. Aydın, "Nüfus cüzdanıyla, evlenme cüzdanıyla, pasaportuyla gelir, 'bu kişi benim' derse veya yanında kimliği olmasa bile oradaki iki kişi, 'bu adam, budur' derse yine oy kullanabilecek. Yaptığımız işlemlerin tamamı yasaya uygundur. Seçmen kütüklerimiz sağlıklıdır. Kesinlikle kütük açısından endişe yok." diye konuştu.

Uzmanlar, yeni oluşacak Meclis'e dönük 'temsil' eleştirilerinin önüne geçilmesi için halkı sandığa gitmeye çağırıyor. Ülke yönetimine katılmanın sandıkta oy kullanmaktan geçtiği vurgulanıyor. Bilinenin aksine, sağ seçmenin sandığa gitme eğiliminin sol seçmene göre daha zayıf olduğu ifade ediliyor. Resmi verilere göre 3 Kasım 2002 seçimlerine katılım oranı yüzde 79 olarak gerçekleşti. Bunun yanı sıra çok sayıda vatandaşın da seçmen kütüklerinde hiç kaydı bulunmadığı, bunların oy kullanmayan kesim içinde dahi gözükmediği ifade ediliyor.

YSK, 1 milyon ölü seçmenin kaydını kütükten çıkardı

YSK Başkanı Muammer Aydın, Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi'yle (SEÇSİS) seçmen kayıtlarının bilgisayar sistemine aktarılarak güncelleştirilmesi sırasında kütükten 1 milyona yakın ölü seçmenin çıkarıldığını açıkladı.

Nüfus artışına rağmen 2002 yılındaki seçmen sayısının neden artmadığı yönündeki tartışmalara açıklık getiren Aydın, daha önce seçmen kayıtları bilgisayarda tutulmadığı için mükerrer kayıtların, ölenlerin, askere gidenlerin ve vatandaşlıktan çıkanların kayıtlarda seçmen olarak gözüktüklerini, rakamlardaki karışıklığın da buradan çıktığını söyledi. Askıya çıkan seçmen sayısının 41 milyon 295 bin 934 olduğunu bildiren Aydın, "Birileri çıkıp 'mükerrer oy var' diyor. 2002 seçimlerinde 10 milyona yakın seçmen oy kullanmamış. Bunların arasında gelmeyenler var, mükerrer yazılanlar, ölenler var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious