22 Temmuz'dan bu yana, CHP'nin oyları yüzde 2 azaldı

22 Temmuz'dan bu yana, CHP'nin oyları yüzde 2 azaldı.9376
  • Giriş : 28.08.2007 / 09:25:00

Konda'nın araştırmasına göre, AK Parti'nin oyları 22 Temmuz'dan bu yana yüzde 7,5 artarak yüzde 54,1'e ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP ise oylarını yüzde 2 azaltarak yüzde 18,9'a düşürdü. CHP'ye oy verenlerin bir bölümünün pişman olduğu görüldü.

Konda'nın yaptığı araştırmaya göre, AK Parti'nin oyları 22 Temmuz'dan bu yana yüzde 7,5 artarak yüzde 54,1'e ulaştı.

Araştırma, CHP seçmeninin bir bölümünün CHP'ye oy vermekten pişman olduğunu ortaya koydu. Ankette katılımcılara, "seçim sonrası sonuçlara, olan bitene, konuşulanlara, yazılanlara baktığınızda keşke oyumu bu partiye vermeseydim veya şu partiye verseydim dediğiniz oluyor mu?" sorusuna katılımcıların yüzde 12'si oyunu değiştireceği yönünde cevap verirken, gerginlik politikalarını seçimden sonrada sürdüren CHP'nin seçmenlerinden yüzde 15'i tercihinden dolayı pişman olduğunu dile getirdi. Araştırmada, bugün seçim olsa oyunu değiştireceğini söyleyen katılımcıların partilere dağılımında bakıldığında, en yüksek oran Genç Parti (yüzde 47,1), DP (yüzde 35,7) ve Saadet Partisi'nde (yüzde 31,6) çıktı. MHP seçmeninin yüzde 12,8'i, AKP seçmeninin ise yüzde 5,2'si "oyunu değiştireceğini" söyledi.

GÜL 3. TERCİH SEBEBİ

Araştırmanın, seçmenlerin oy kullanırkan hangi nedenlere göre hareket ettikleri ile ilgili bölümüne göre, AK Partililerin oyunda sırasıyla ekonomik durum (yüzde 85,2), yolsuzluk (yüzde 35,9), Gül'ün Cumhurbaşkanı olması isteği (yüzde 32,5) etkili olurken, CHP'lilerin oyunda ekonomik durum (yüzde 62,8), laiklik kaygısı (yüzde 43,8), yolsuzluk (yüzde 33,7) etkili oldu. Tarhan Erdem araştırmayla ilgili değerlendirmesinde deneklerin yüzde 20'ye yakınının "Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olması dileğini" iki seçenekten biri olarak saydığını dile getirdi.

AİLELERDE 'TÜRBAN' BASKISI YOK

Konda'nın araştırması bugüne kadar çeşitli çevreler tarafından hep dile getirilen 'ailelerin zoruyla örtünüyorlar' tezinin de yanlış olduğunu ortaya koydu. Çıkan sonuçlar bir çok ailenin kızlarına türban baskısı yapmak yerine tam tersine 'türbansız' okumalarına yeşil ışık yaktığını gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious