22 yaşında ama bebek gibi

22 yaşında ama bebek gibi.12998
  • Giriş : 10.07.2008 / 10:51:00

Dünyada milyonda bir rastlanan Tıpta 'Starix' olarak bilinen gelişim bozukluğu hastalığına yakalanan Cemal Sebuktekin,görenleri şaşırtıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Doruk köyünde ikamet eden Sebuktekin ailesinin 7 çocuğundan biri olan Cemal'in görünümü, fiziksel ve ruhsal yapısı ile 10 aylık bebekleri andırıyor.

Dünyada milyonda bir rastlanan Tıpta 'Starix' olarak bilinen gelişim bozukluğu hastalığına yakalanan Cemal Sebuktekin, 22 yaşında olmasına rağmen hala 10 aylık bir bebek görünümünde. Yaşıtları evlenip çoluk çocuk sahibi olan Sebuktekin, elinden düşürmediği su tası ile hala bebekliğini yaşıyor.

Gün boyu sessizce oturan ve çevresindekilere şaşkın bakışlarıyla cevap veren Cemal Sebuktekin, 22 yıldır ne konuşabiliyor, ne de yürüyebiliyor.

Doğduktan 10 ay sonra geçirdiği Menenjit ve bağlı bazı rahatsızlıklar nedeniyle fiziksel ve ruhsal hiçbir gelişme sağlayamayan Cemal, hastalığından bu yana hiç gelişemedi. 22 yıldır, 10 aylık bebek gibi yaşamına devam eden Cemal, Köyde herkes tarafından oldukça seviliyor.

Konuşamayan, yürüyemeyen Cemal'in köyde kalan yaşıtlarının çoğu evli ve çocuk sahibi olmuş. Yaşıtlarının bebekleri gibi görünen Cemal'in tek iletişimi ise gözleri.

Yaşamı boyunca evde duvar dibinde oturan Sebuktekin'in tek oyuncağı yıllardır elinden düşürmediği su tası. Bakışları ve yüz ifadesi ile yetişkin biri gibi davranan Sebuktekin insanlara "büyümüşte küçülmüş" sözünü hatırlatıyor.Cemal'i tedavi ettirmek için gezmedik yer gitmedik hastane bırakmadıklarını belirten Sebuktekin ailesi, tıp çevrelerinin o'nun sadece ilgi ve şefkate muhtaç olduğunu, bunun dışında herhangi bir hastalığının olmadığını ileri sürdüklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*