221 esnetiliyor, itirafçılık kalkıyor

221 esnetiliyor, itirafçılık kalkıyor.8169
  • Giriş : 15.12.2007 / 10:27:00

Teröristlerin dağdan inmesi için harekete geçildi. İşte yapılacaklar ve 221'in esnek hali...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla 81 ilde imam, jandarma, muhtar ve öğretmenlerin katılımıyla ‘ikna’ komisyonları oluşturuldu. Komisyonlar çocukları dağda bulunan aileleri ‘ikna’ ziyaretlerine başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Lizbon'da gerçekleştirilen AB-Afrika Zirvesi’ne katılmak için Portekiz'e gitmeden önce 81 ilin valisine ‘çok gizli’ ibaresiyle bir genelge gönderdiği ve "tüm illerde eve dönüş komisyonları kurulsun" talimatı verdiği bildirildi. Büyük bir gizlilik ve titizlikle yürütülen çalışmada amaç pişmanlık yasasını en geniş çerçevede uygulamak.

AİLELER KAZANILACAK

81 ilin valisine gönderilen ve Başbakan Erdoğan'ın çok önem verdiği genelgeye göre ilk amaç teröristlerin ailelerini ikna etmek. Öncelikle aileleri kazanmayı hedefleyen hükümet bu sayede çocuklarını dağdan indirmeyi hedefliyor. Bunun için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını veren Başbakan Erdoğan komisyonların hızlı bir şekilde oluşturulup çalışmalara başlamasını istedi. Hemen harekete geçen valilikler içerisinde imamdan jandarmaya, muhtardan öğretmene kadar çeşitli kesimlerin bulunduğu komisyonları oluşturdu.

SORUNLAR TESPİT EDİLDİ

Özellikle terör olaylarının yoğun yaşandığı illerde hemen aktif hale getirilen komisyonlar aileleri iknaya çalışacak. Ziyaretler çok gizli tutularak dağda çocuğu bulunan aileleri komşuları karşısında rencide etmemek hedefleniyor. Ailelerin çocuklarını dağdan inmeye ikna etmeleri için, önce yaşadıkları sorunlar tespit ediliyor. İmkanlar dahilinde maddi yardımlar yapılacak, varsa sağlık sorunları giderilecek, ailedeki işsiz gençler işe yerleştirilecek. Komisyonlar öncelikle Doğu ve Güneydoğu illerinde hayata geçirildi. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi diğer illerde de adım adım faaliyete geçirilecek.

İTİRAFÇILIK YOK, PARA VAR

AK Parti, TCK'nın 221. maddesi üzerinde teknik bir çalışma başlattı. TCK'nın 221. maddesinde yapılacak esneklik, suça karışmış veya karışmamış olan ancak kendi isteğiyle teslim olan PKK'lıları kapsıyor. Yeni düzenlemeyle maddedeki bilgi verme koşulu daraltılarak kendiliğinden teslim olan teröristin "itirafçı" damgasından kurtarılması, böylece dağdan inen terörist sayısının artırılması hedefleniyor. Düzenlemede Abdullah Öcalan'ın yararlanacağı bir hükme yer verilmemesine özen gösterilirken, örgüt yöneticilerine de ceza görmemek için bilgi verme zorunluluğunun kaldırılması gibi bir esneklik getiriliyor. Yeni düzenleme, nitelikli bilgi veren teröristin tanık koruma programından yararlanmasını öngörüyor.

İŞTE MADDENİN ESNEK HALİ

Yürütülen çalışmalar sonucunda yazılan taslak metin 221. maddeyi örgütten ayrılanlara af olarak nitelenecek düzenlemeler içeriyor. Edinilen bilgilere göre hazırlanan taslakta yer alan yenilik ve değişiklikler şöyle:

Yeni düzenlemeyle kendiliğinden teslim olması halinde suç işlememiş örgüt kurucu ve yöneticisiyle, suça karışmamış örgüt üyesi arasında fark kalmıyor. TCK'nın 221. maddesinin birinci fıkrasında, suça karışmayan örgüt kurucu ve yöneticilerinin hiçbir ceza almamaları için, örgütle ilgili "bilgi vermeleri" zorunluluğu bulunuyor. Ancak, yeni "esnetme" çalışmalarıyla bu bilgi verme zorunluluğunun kaldırılması öngörülüyor. Buna göre; örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve suça karışmamış örgüt kurucu ve yöneticileri herhangi "bilgi vermeseler de" ceza almaktan kurtulabilecekler. Böylece örgüt kurucu ve yöneticileriyle, aynı maddenin ikinci fıkrasında yeralan kendiliğinden teslim olan suç işlememiş örgüt üyesi arasında fark kalmayacak.

Maddenin dördüncü fıkrasında düzenlenen örgüt kurucu ve yöneticisinin bilgi vermesi halinde ceza almayacağı hükmü genişletiliyor. Aynı fıkrada örgüt kurucu ve yöneticisinin yakalanmasından sonra bilgi vermesi halinde cezasının üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapacağı hükmü de "ceza hükmolunamaz" şeklinde değiştiriliyor. Bu kişiler, verdikleri bilginin niteliğine göre tanık koruma programına alınacak, yeni hayat kurmaya kadar farklı imkanlardan yararlanmaları sağlanacak.

TANIK KORUMA

Bu maddeden yararlanan kişiler hakkında bir yıl süreyle denetimli serbestlik hükümlerinde de değişikliğe gidilerek bilginin niteliğine göre mali destekten yeni bir yaşam kurmaya kadar pek çok farklı imkan sağlanacak. Tanık koruma düzenlemesinde de bu paralelde düzenlemeler yapılacak. Eve dönüş yasasından yararlanacak olanlara ekonomik destek sağlanacak. Ev, iş, para, işyeri kurma hakkı gibi imkanlarla eve dönüşün özendirilmesi planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious