'2225'ten önce deprem olmaz'

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara’da 7.6’lık bir depremin 2225 yılından önce olamayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

’’Deprem güneyde olacak, merak etmeyin’’ şeklindeki açıklamaların, Marmara’nın güneyinde oturanları üzdüğünü ifade eden Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

’’Doğu Anadolu’yu, İç Anadolu’nun kuzeyini, Karadeniz Bölgesi’nin güneyini bir kolla geçen Kuzey Anadolu Kırığı, Marmara Bölgesi’ne dört dallı bir saçak gibi girer. Kırık saçağı Marmara’nın doğusu, batısı, güneyi, güney-batısı ile ortasında başka başka davranır.

deprem enerjisi birikim hızına göre Marmara’da 7.6’lık bir deprem 2225 yılından önce olamaz. M=7.5 olarak, yaklaşık 80 atom bombası gücünde 1999’da Kocaeli’nde boşalan Marmara yorgundur, kısa sürede kendini toparlayıp bir büyük deprem yapma olasılığı yok denecek ölçüde azdır.’’.

Prof. Dr. Ercan, yapılaşma önlemleri için Marmara’nın yönlere göre beklenen en büyük depremlerinin; Doğu Marmara’da (Sakarya Çukuru) 7.4, Kuzey-Orta Marmara’da (İstanbul önü) 6.7, Kuzey-Batı Marmara’da (Tekirdağ önü) 7.4, Güney Marmara’da (Kuzey ile Güney Bursa) 6.7, Güney-Batı Marmara’da (Kuş gölü dolayı-Kuzey Balıkesir) 7.4 ve Paşaeli’de (Trakya) 5.7 olduğunu anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious