23 Nisan çocukları Köşk'e çıktı

23 Nisan çocukları Köşk'e çıktı.12784
  • Giriş : 20.04.2009 / 23:07:00

Cumhurbaşkanı Gül, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılmak üzere Türkiye'de bulunan yabancı çocukları Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çocukların, dünyanın geleceğini inşa edeceğini belirterek, ''Her şeyin başı sevgiden, birbirinizi tanımaktan ve birbirinize saygıdan geçmekte. Dünyanın savaşlardan ve kavgalardan uzak, huzurlu olması ve barışın hakim olması için bu anlayışın geçerli olması gerekiyor'' dedi.

Farklı ülkelerden gelen çocuklara ''Hoş geldiniz'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, çocukları hem Türkiye'de hem de Cumhurbaşkanlığında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 23 Nisan'ın sadece Türk çocuklarının değil, bütün dünya çocuklarının bayramı haline geldiğini belirten Gül, çocukların bayramını kutladı. Gül, çocukların Türkiye'ye gelmesini sağlayan ve onları misafir eden TRT'ye teşekkür etti.

Türk çocuklarına 23 Nisan'ı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün hediye ettiğini anımsatan Gül, ''Bu, Atatürk'ün sadece Türkiye'nin bağımsızlığını kazanmasıyla uğraşan, sadece Türkiye yeni kurulurken ona istikamet veren değil, aynı zamanda da çocukları, gelecek nesilleri ve bütün dünya çocuklarını düşünen bir vizyona sahip olduğunu göstermekte. Bundan dolayı da onun büyüklüğünü burada bir kez daha görüyoruz'' diye konuştu.

Çocukların Türkiye'de kendilerini misafir eden Türk öğrencilerle iyi ilişkiler kuracaklarına inandığını kaydeden Gül, çocuklara şöyle seslendi:

''Çünkü, sizler hepimizin geleceğisiniz. Sizler büyüyünce Türkiyedekiler bizim yerimizi alacaklar, diğer ülkelerden gelenler de büyüyünce kendi ülkelerini yönetecekler. Sizler, dünyanın geleceğini inşa edeceksiniz. Sizin de bu vesileyle birbirinizi tanımanız, birbirinizi anlamanız, farklı kültürlerinizi ve geleneklerinizi bu vesileyle öğrenmeniz sizi de çok zenginleştirmektedir. Birbirinizi tanıyıp sevince, ilerde büyüyünce bu sevgiyi de ileriye taşıyacaksınız. Çünkü, her şeyin başı sevgiden, birbirinizi tanımaktan ve birbirinize saygıdan geçmekte. Dünyanın savaşlardan ve kavgalardan uzak, huzurlu olması ve barışın hakim olması için bu anlayışın geçerli olması gerekiyor. Hepimizin arzusu, sizlere gelecekte daha güzel ülkeler ve daha güzel bir dünya bırakmak. Bunun yapılmasının yolu da herkesin mutlu olabileceği bir zenginliği bütün dünyaya yaymak.''

Çevrenin önemine de değinen Cumhurbaşkanı Gül, çocuklara korunmuş bir çevre bırakılması gereğine işaret etti. Gül, ''Bugünkü birçok siyasi problemleri çözmeden size devredersek yine her an kavga ortamının, hatta savaşların ortaya çıkabileceği bir dünya bırakmış oluruz ki, onun için de bütün bu problemleri diyalogla, konuşarak, anlaşarak çözüm için uğraşmak gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'deki günlerinin çok iyi geçmesini dileyen Cumhurbaşkanı Gül, çocuklardan ailelerine, okullarındaki arkadaşlarına Türkiye'den sevgi ve selam götürmelerini istedi.

Konuşmanın ardından 59 ülkeden gelen konuk çocuklar ve Türkiye'deki ev sahiplerinin temsilcileri, Cumhurbaşkanı Gül'e hediye sundu ve fotoğraf çektirdi. Konuk öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle ilgi çektiği kabulde Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti'nden gelen çocukların hediyesi olan kalpak ve şapkaları taktı. Hırvatistan'dan gelen çocukların temsilcisi, Gül'e kravat hediye ederken, Moldova'dan katılan konuk öğrenci de hediye olarak getirdiği geleneksel kuşağı Cumhurbaşkanı Gül'ün omzundan beline doğru bağladı.

23 Nisan'ın resmi bayram ilan edildiği Kosova'dan gelen konuk öğrenci, Cumhurbaşkanı Gül ile Türkçe konuşurken, Ukraynalı çocuk da Türkçe ''Türkiye, Ukrayna... Canlarımız sizlerle beraber olmak ister'' sözleriyle sahneye geldi. Bu arada Gül'ün de konuklarına dijital fotoğraf makinesi hediye ettiği öğrenildi.

Kore Cumhuriyeti, Liberya, Mozambik ve Nijer'in ilk kez katıldığı şenliği düzenleyen TRT'nin Genel Müdürü İbrahim Şahin ve şenliğin sponsorluğunu üstlenen Türk Telekom'un Genel Müdürü Paul Doany de Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*