'23 rektör gidecek, sorun bitecek'

'23 rektör gidecek, sorun bitecek'.11007
  • Giriş : 02.03.2008 / 09:07:00

Prof. Hatipoğlu, eski YÖK Başkanı Teziç'in görev başında imiş gibi talimatlar verdiğini söyledi. Hatipoğlu, bazı rektörlere Ergenekon tarafından "darbe" lafları edildiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Abant İzzet Baysal Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık'ın 3 yıl önce Başbakan Erdoğan'ı üniversitesinde konuşturmaması için YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'ten talimat aldığını itiraf etmesi sert tepkilere neden oldu. Teziç'in halen YÖK Başkanıymış gibi rektörlere Akbıyık'a verdiği talimatın benzeri talimatlarını sürdürdüğünü söyleyen Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, "görevde olan bazı rektörlere Ergenekon çetesi tarafından darbe olacağının fısıldandığını" öne sürdü.

GİDENLER KALANLARA BASKI YAPIYOR

Hatipoğlu şöyle konuştu:"Bu baskı yanlısı rektörlerin arkasında Ergenekon var. Bir süre geçtikten sonra aralarından bazıları Abant İzzet Baysal Üniversitesi eski Rektörü gibi bizleri şok edecek çok açıklamalar yapacaklar. Böylece bu baskı dönemi hakkında tüm detayları öğreneceğiz." Hatipoğlu, YÖK eski Başkanları Prof. Dr. Kemal Gürüz ve Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in Temmuz'da görev süresi bitecek rektörler üzerindeki baskısının yoğun bir şekilde devam ettiğini öne sürdü. Hatipoğlu, “Rektörler için soruşturma açmaya gerek bile yok. 3 ay sonra 23 rektör gittiğinde kaos da sona erecek” dedi.

Darbe telkini yapılıyor

Hatipoğlu, "Özgürlük karşıtı bildiri hazırlayan rektörler Temmuz'da görev süresi dolan rektörlerin başı çekmesi ile yapıldı. Bu rektörlere yakında darbe olacak telkini yapılıyor ve bu rektörler diğer görevi devam edecek rektörlere de baskı kuruyor" dedi.

Yasakçılar Danıştay'a başvurdu

Başörtüsüne serbestlik tanıyan Anayasa değişikliğine direnen ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın 'öğrencileri alın' talimatına karşı gelen rektörler, genelgenin yok hükmünde sayılması için Danıştay'a başvurdu. Başvuruda genelgenin iptal edilmesi talep edildi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious