23. Dönem milletvekillerinin andiçme töreninden notlar

  • Giriş : 04.08.2007 / 18:08:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 20:22:46

23. dönem Mecli'inde yemin töreni devam ediyor. İşte törenden bazı çarpıcı notlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YEMİN TÖRENİNDEN ÇARPICI NOTLAR
23. Dönem milletvekillerinin andiçme törenine, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları katılmadı.


-DTP milletvekilleri Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Sırrı Sakık MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanına gelerek tokalaştı.

-Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, kalabalık bir milletvekili grubu ile Genel Kurul Salonu'na geldi. Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı. Arınç, DTP milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile de tokalaştı.

-CHP'den istifa eden DSP'liler Genel Kurul'da arka sıralarda oturdu.

-Yabancı misyon temsilcileri yemin törenine büyük ilgi gösterirken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, yüksek yargı organı başkanları törene katılmadı. Törende sadece Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın hazır bulundu.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve bazı bakanlar, yemin töreninde Bakanlar Kurulu sıralarında oturdu.

-Yemin törenine, Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ile DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün geç katıldı.

-Yemin töreni öncesinde, trafik kazasında hayatını kaybeden İstanbul Milletvekili Mehmet Cihat Özönder için saygı duruşu yapıldı.

-Yemin eden ilk bayan milletvekillerinden CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur'un altı oklu beyaz elbisesi dikkat çekti. Erbatur gibi, 4 bayan milletvekilinin de beyaz tercih ettiği görüldü.

-Rize Bağımsız milletvekili ve eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz muhalefet sıralarının en arkasındaki koltuklarda oturdu. Yılmaz'ın, yanına oturan Sivas Bağımsız Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ile sık sık sohbet ettiği görüldü. Bu arada Yılmaz'a eşlik eden eski ANAP'lı kurmayları, dinleyici localarında yer aldı.

Ankara Milletvekillerine sıra gelince, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Ankara Milletvekili Mustafa Kemal Atatürk için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

-AKP Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk, üç kez yanlış okuduğu yeminini dördüncü kez okumak zorunda kaldı.

 

YEMİN EDEN İLK GENEL BAŞKAN BAYKAL OLDU

-Yemin töreninde ilk yemin eden Genel Başkan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal oldu. Baykal, kürsüye çıkarken CHP'liler ayakta alkışladı. Baykal'ı Başbakan Erdoğan ve bazı bakanlarla, AKP'li bazı milletvekilleri de alkışladı.

-Milletvekillerinin çoğu, yeminlerini yazılı metinden okudu. -MHP Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu yeminini esas duruşta okudu.

-DTP'LİLER YEMİN ETTİ-

-Yemin töreninde sıra Batman'a gelince ilk DTP'li Milletvekili Ayla Akat Ata'nın ismi anons edildi. Ata kürsüye çıktığında sadece DTP'lilerin alkışladığı görüldü. TBMM Üye Andını hatasız okuyan Ata'nın son kelimede dili sürçtü. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve çok sayıda AKP'li ile DTP'liler, yeminini okuyan Ata'yı alkışladı. Ata'nın ardından diğer DTP'liler de yeminlerini eksiksiz okudu.

-Meclis yemin töreni öncesinde, Ankara emniyetinden çok sayıda polis, Meclis içinde ve dışında yoğun güvenlik önlemleri aldı.

-Meclis kulislerine, milletvekilleri dışında kimsenin geçmesine izin verilmedi. Kulislere girmek isteyen ziyaretçilerle görevli memurlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

-Dinleyici localarında, çok sayıda türbanlı izleyicinin bulunması dikkat çekti.

-İlk defa seçilen bazı milletvekilleri Genel Kurul Salonu'nu önceden gezdi. Özellikle Genel Kurul'daki dev avizeleri inceleyen yeni milletvekillerinin heyecanlı olduğu gözlendi.

-300'e yakın yerli ve yabancı basın mensubu yemin törenini izliyor. Çok sayıda ulusal kanal da yemin törenini canlı yayınlıyor.

-Özellikle milletvekillerine eşlik eden ancak ana binaya giremeyen çok sayıda ziyaretçi de Meclis'in arka bahçesinde adeta panayır görüntüsü oluşturdu. -Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 14.30 sıralarında Meclis'e geldi. Erdoğan Meclis'teki makam odasına geçerek tören saatine kadar çalıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious