23. Dönem Parlamentosunun ilk toplantısı, yarın

  • Giriş : 03.08.2007 / 19:05:00

22 Temmuz seçimlerinin ardından 23. Dönem Parlamentosunun ilk toplantısı, yarın yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

23. Dönem Parlamentosunun ilk toplantısı,yarın yapılacak. Milletvekilleri, bu toplantıda yemin ederek görevlerine başlayacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, milletvekillerinin yemin törenine katılmayacak.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile kuvvet komutanlarınında yemin törenine katılması beklenmiyor.

23. Dönem 1. Yasama Yılının başlaması dolayısıyla yarın, geçici TBMM Başkanı Şükrü Elekdağ başkanlığında geçici katip üyeler, milletvekillerive Meclis bürokratları, Atatürk Anıtı'na saat 14. 00'de çelenk koyacak.

Saygı duruşunun ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, saat15. 00'de Genel Kurul toplanacak. Yeni yasama yılının ilk birleşiminin birinci oturumu, en yaşlı üyesıfatıyla, 83 yaşındaki CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlığında açılacak.

Geçici katip üye olacak en genç 6 milletvekili, dönüşümlü olarakBaşkanlık Divanına oturacak. Başkanlık Divanında yer alacak isimlerşöyle: AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, AK Parti İstanbul MilletvekiliÖzlem Türköne, AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, AK PartiŞanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel.

Mazereti nedeniyle görev alamayacak en yaşlı ve en genç üyelerin yerine, bir sonraki en yaşlı ve en genç üye görev yapacak.

YEMİN EDECEKLER

İlk birleşimde milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve adlarınınalfabe sırasına göre yemin edecek.

Yaklaşık 9 saat sürmesi beklenen törende milletvekilleri, "Devletinvarlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü,milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukunüstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke veinkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millidayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temelhürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattenayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerineant içerim" diye ant içecek.

Törende bulunmayan milletvekilleri ise katıldıkları ilk birleşiminbaşında yemin edecek.

YEMİNDEN SONRA, SEÇİMLER

Milletvekillerinin yemin etmesinden itibaren ilk 5 gün içinde TBMMBaşkanlığı için adaylık başvuruları yapılacak; ikinci 5 günlük süredeise seçimler gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte 2'sinin oyu, üçüncü oylamada salt çoğunluk aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oyalan üye, başkan seçilmiş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious