"24" dizisinin sırrı

  • Giriş : 29.06.2008 / 22:50:00

Tüm dünyada büyük ilgi ile izlenen 24, hızlı, etkili, heyecanlı bir dizi. Ama sadece bu kadar değilmiş. İçinde 'gizli reklam' varmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fox'un yapımı "24" dizisinin, yıllardan beri Amerika'da ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı oldu. Bunların birçoğu "bağımlılık" derecesinde dizinin takipçisi.

Dizi, baş döndürücü derecede hızlı, heyecan dozu ve etki gücü yüksek. Ancak sadece bu kadar değilmiş. Diziyi izleyen siyasi uzmanlar sonunda kamuoyunun dikkatini çekti.

Siyasi uzmanlara göre "24" sadece iyi bir dizi değil. Aynı zamanda toplumu yönlendirmek için kullanılan bir medya stratejisi. Dizinin tüm sezonlarında yer alan "iyi başkanlar" siyahi. Beyaz başkan ise kötü. Hatta o kadar kötü ki teröristlerle işbirliği yapabiliyor. İlk siyahi başkan David Palmer'la birlikte, seyircinin beynine "yüksek güvenirlilik" imajı yerleştirildi.

Obama'ya hazırladılar

İşte "24" dizisinin sıırı da burada. Siyasi gözlemciler "Amerikan seyircisi, siyahi başkana alıştırıldı. Bu dizi bunu başardı. Hatta siyahi başkanlar güvenilir, beyazlar güvenilmez etkisini yarattı. Adeta beyinler yıkandı. Aslında dizinin içinde gizli reklam vardı. Burada siyahi başkan reklamı yapıldı. İşe de yaradı. 24 dizisi, Amerikan halkını Obama'ya hazırladı" yorumunda birleşti.

Ancak dizinin yapımcısı olan Fox, cumhuriyetcilere yakınlığıyla biliniyor. Bu dizide neden demokrat aday olan siyahi senatör Obama'ya destek olduğu konusunda ise şöyle yorumlar yapılıyor:

"Cumhuriyetçi aday John McCain'in, Hillary Clinton'la karşı karşıya kalması, Obama ile karşı karşıya kalmasından daha tehlikeliydi. Ayrıca dizinin yeni sezonu, 4 Kasın 2008'deki başkanlık seçiminden önce yayına girecek.Yeni sezonda siyahi başkan aniden gözden düşürülebilir. Tam da seçim öncesi..."

Kimi siyasi analistler, "Söz konusu Amerika'yi yönetmekse her şey yapılır. Bu dizi psikolojik stratejinin sadece bir parçası gibi görünüyor. Bununla Obama yüceltilip Hillary devre dışı bırakıldı. Çünkü McCain'in, Hillary Clinton'un karşısında hiç şansı olmazdı. Obama'nin karşısında ise belki..." şeklinde yazılar yazdılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious