24 Mart'ı resmi bayram ilan edeceğiz

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, devrik lider Askar Akayev yönetimine karşı 24 Mart'ta gerçekleşen halk hareketi gününün yıldönümünü resmi bayram ve tatil ilan edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konuyla ilgili devlet televizyonuna bir demeç veren Kırgızistan Devlet Başkanı Bakiyev, 24 Mart'ı bayram ilan edeceklerini belirterek halka bugünü büyük bir coşku ile kutlamaları tavsiyesinde bulundu.
24 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi yönündeki kararnameyi imzalayacağını kaydeden Bakiyev şunları söyledi; "Biz, politikacılar ve vatandaşlar, 24 Mart'ta ne olacağını iyi biliyoruz. Vatandaşların 24 Mart'ı bayram içinde geçireceğinden eminim. 24 Mart tarihini kargaşaya dönüştürmek isteyenler olabilir. Bu konuda bazı duyumlar aldım, ancak bunu yasalar çerçevesinde engelleyecek güce sahibiz."

Geçtiğimiz yıl Bakiyev liderliğindeki Kırgızistan muhalefeti tarafından Asker Akayev'e karşı başlatılan halk hareketinde, devlet sarayı işgal edilerek, yönetime el konulmuştu. Gösterilere karşı güç kullanmayan Akayev, Rusya'ya sığında. Daha sonra yapılan başkanlık seçiminde Bakiyev Devlet Başkanı görevine getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious