24 milyon düğümlü ipek halı dokudular

  • Giriş : 13.06.2009 / 11:23:00

Konya'nın Akşehir ilçesinde açılan halı dokumacılığı kursunda 4 kursiyer, ipek halı dokumacılığında bir ilki gerçekleştirerek 24 metrekarelik 24 milyon düğümlü el emeği göz nuru ipek halı dokudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Akşehir'de Halk Eğitim Merkezi ile Han Halıcılık işbirliğiyle 2001 yılında açılan ipek halı dokumacılığı kursunda, kursiyerler tarafından el emeği göz nuru halılar dokunuyor.

Kursiyerler, kurs boyunca hem ipek halı dokumacılığını öğreniyor, hem de aldıkları aylıklarla ailelerinin bütçesine katkıda bulunuyor.

Kursta 2005 yılında 4 kursiyer tarafından dokumaya başlanan ve bu yıl bitirilen 24 metrekarelik 24 milyon düğümlü el emeği göz nuru ipek halı büyük beğeni topluyor.

Kurs öğreticisi Şenay Aytaç, yaptığı açıklamada, el sanatlarında en çok ince emek ve göz nuru isteyen ipek halı üretiminin Türkiye'de her geçen gün azaldığını söyledi.

24 METREKARELİK 24 MİLYON İLMEKLİ HALI 4 YILDA TAMAMLANDI

Amaçlarının ipek halı dokumacılığının yok olmasını önlemek olduğunu ifade eden Aytaç, şunları kaydetti:

''Bu çerçevede bize başvuran kursiyerlere halı dokumacılığını öğretiyoruz. Halen 60 kursiyere eğitim veriyoruz. Bugüne kadar kursta birçok halı dokundu, ancak 2005 yılında başlayıp geçen ay bitirdiğimiz 24 metrekarelik 24 milyon düğümlü ipek halı bizim göz bebeğimiz diyebiliriz. Desimetre karede 100 ilmik işlenen bu halı, desimetre kareye düşen ilmek açısından da bir ilk. Kursiyerlerin yaklaşık 4 yıllık çalışmasının sonunda tamamen el emeği göz nuru bir halı ortaya çıktı.''

İPEK HALIYA OSMANLI-TÜRK MOTİFLERİ İŞLENDİ

Osmanlı-Türk motiflerinin işlendiği ipek halıyı yurt dışına satmayı planladıklarını belirten Aytaç, sadece işçilik maliyeti 100 bin lirayı bulan halının kendileri açısından paha biçilemez olduğunu bildirdi.

İpek halıyı dokuyan Dudu Bakırcı ile kızı Özge, Fadimana ve kızı Nurgül Tekeli ise halıyı tamamlayıp kesmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yaklaşık 4 yıldır bu halıyı bitirebilmek için çalıştıklarını ifade eden kursiyerler, her bir ilmeğini keyifle dokudukları halının bitmiş halini görmenin kendileri için büyük sevinç olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*