24 saat önceden deprem uyarısı

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Türk bilim adamları son Manyas Gölü ve Gemlik depremlerini 24 saat önceden tahmin etmeyi başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İSABET: YÜZDE 75

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ açıkladı: 'Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi ile deprem Tahmini Projesi' kapsamında 5'ten büyük depremler 12-24 saat öncesinden yüzde 75 oranında kestirilebiliyor...

ÖNCÜ İŞARETLER

Marmara'da 11 istasyondan sürekli veri alındığını belirten Berk Üstündağ '3 yıldır pozitif gelişmeler yaşanıyor. Öncü işaretlerin, erken uyarıda fiilen kullanılabilir duruma gelmesi için istasyon sayısının artırılması gerekiyor' diye konuştu.

FARKLI VERİLER GELDİ

Üstündağ, 'Manyas Gölü ve Gemlik Körfezi depremlerinden önce farklı veriler geldi. Bu verileri incelediğimizde normal periyodik değişimlerin dışında bir değişim olduğunu gözledik. Bir kaç istasyonda şekilsel farklılıklar olduğu görüldü'' dedi.

Deprem için büyük umut

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ başkanlığında yürütülen, ''Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi ile deprem Tahmini Projesi'' kapsamında elde edilen verilerle 5 büyüklüğünün üzerindeki depremlerin 12-24 saat öncesinde yüzde 75 oranında kestirilebildiği bildirildi.
Üstündağ; '' deprem tahmini açısından önümüzdeki 5-10 yılın önemli gelişmelere gebe olduğunu düşünüyoruz. Mevcut gelişme ve elde ettiğimiz verilere göre bunu söylüyoruz'' dedi. Üstündağ, Manyas Gölü ve Gemlik Körfezi depremlerinden önce bir kaç gün bazı farklı veriler elde ettiklerini de vurguladı.

Berk Üstündağ, projede elde ettikleri verileri, insan hayatını ilgilendiren bir konu olduğu, bu alandaki kişilerin bilgi birikimleri ve görüşlerinden de yararlanmak için internetten yayınladıklarını, sismoloji kongrelerinde yöntemi detaylarıyla paylaştıklarını dile getirdi.

Işıkara: Binalar sağlamsa korkma

Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işakara, depremden korunmada en önemli faktörün güvenli yapılar olduğunu belirterek, ''İstanbul'da bütün binalar güvenli olsaydı acaba bu (deprem olacak mı?) travması olur muydu'' dedi. Işakara; bütün olarak Türkiye'ye bakıldığı zaman ise 5 ile 5,9 büyüklükleri arasında 1900'den bu aya kadar 765 deprem meydana geldiğini, bu sayının da Türkiye'de her 45-55 gün arasında 5 ile 5,9 büyüklükleri arasında bir depremin olabileceğini gösterdiğini söyledi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious