24 yıl önce kaçırılan İranlılar İsrail'de çıktı

24 yıl önce kaçırılan İranlılar İsrail'de çıktı .20492
  • Giriş : 14.07.2007 / 19:37:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:52:38

Lübnan’da bundan 24 yıl önce İsrail tarafından kaçırılan İranlı 3 diplomatın hayatta ve İsrail cezaevinde olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Gerçekleri Araştırma Komitesi, Lübnan’da bundan 24 yıl önce İsrail ve Lübnan’daki işbirlikçileri tarafından kaçırılan İranlı 3 diplomatın hayatta ve İsrail cezaevinde olduğunu bildirdi.

Lübnan Hizbullah Hareketi’ne bağlı Vaad sitesinin haberine göre, uluslar arası siyasi meseleler uzmanlarından oluşan ve Lübnan ile bölgede bulunan Uluslar arası Gerçekleri Araştırma Komitesi uzmanları, 24 yıl önce Lübnan’da kaçırılan İranlı 3 diplomatın hayatta olduğuna dair bilginin doğru olduğunu ve bunu BM’lere ilettiğini bildirdi.

İsrail ve Hizbullah hareketi arasında esirler değişimi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere arabuluculuk amacıyla bölgede bulunan Almanya Enformasyon Teşkilatı uzmanları, kaçırılan 4 İranlı diplomattan 3’ünün hayatta olduğunu ve İsrail cezaevinde bulunduğunu bildirdiler.

Batılı kaynaklar ise İsrail’in sözkonusu İranlı diplomatların kendi elinde olduğunu ilan etmekten kaçındığını ama bu diplomatların İsrail’de olduğuna inandıklarını bildirdiler.

İran bu zamana kadar bir çok kez diplomatların İsrail’de olduğunu bildirmiş ve hatta geçtiğimiz yıllarda İsrail cezaevlerinden serbest bırakılan Lübnanlı esirlerin ifadelerinden yola çıkarak sözkonusu diplomatların hayatta olduğunu bizzat BM’ye ilan ederek bu konuyla ilgili araştırma yapılmasını istemişti.

İsrail ise elinde tuttuğu İranlı diplomatları Lübnan Hizbullah hareketi ve İran’a baskı yapmak amacıyla bir araç olarak kullanmaya çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious