24 yıllık kan davası barışla noktalandı

24 yıllık kan davası barışla noktalandı.17997
  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da 24 yıldır süren kan davası barışla noktalandı. Alkan ve Yıldırım ailelerinin büyükleri Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek birbirlerine sarılarak 24 yıllık kan davasını sona erdirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barış yemeğinde konuşan eski DEP Milletvekili Selim Sadak, barışın onurlu bir davranış olduğunun altını çizerek, "Barış olmadan insanlar ve halk arasında huzur ve kalkınma olamaz" dedi.

Dünyanın ve özellikle bölgenin barışa ihtiyacı olduğunu da dile getiren Sadak, "Önce kendi içimizde ve çevremizdeki barışı sağlamalıyız. Çünkü aramızda barış ve kardeşlik olmadan ülke ve belki de dünya genelindeki barışı sağlayamayız" diye konuştu.

Türkiye'de siyasal ve sosyal gerginliğin had safhada olduğunu savunan Selim Sadak, şöyle konuştu: "Ülkemizin her yerinde gerginlik vardır. Bu gerginlikler ortadan kaldırılmasının tek yolu barıştır. İnsanların birbirine güvenmesidir. 'Az olsun hep benim olsun' anlayışı yerine 'çok olsun hepimizin olsun' anlayışı yaşatmak için mutlaka her birimizi bir barış elçisi olmalıyız. Toplumların ve halkları geleceğe güvenle bakmak için barış şarttır."

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz de yer yüzünde yaşanan düşmanlıkların en büyük sebebinin ekonomik nedenler olduğunu söyledi.

Cengiz, Ortadoğu ve özellikle Kürtlerin yaşadığı coğrafyada yüzyıllardır kavga ve düşmanlıkların olduğuna dikkat çekerek, "Bunun nedeni ekonomik yetmezliktir. Ekonomik yetmezliğin yarattığı eğitimsizliktir. Artık kavga ruhumuza işlemiş kişiliğimize yerleşmiştir. Psikolojisi genlerimize işlemiş. Şimdi bunun acısını yaşıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından emekli din görevlisi Mehmet Nuri Tanrıkulu, Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti. Daha 24 yıllık kan davalı Alkan ve Yıldırım ailelerinin büyükleri Kur'an-ı Kerim'in altından geçip birbirine sarılarak aralarındaki barışı sağladı.

Alkan ve Yıldırım aileleri arasındaki barış törenine bölgede 5 bine yakın davasını barışla sonuçlandıran Diyarbakır Besiciler ve Kasaplar Derneği Başkanı Sait Şanlı, Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Fahrettin Akyıl ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious