242 koyun uçurumdan atladı

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 242 koyun uçurumdan düşerek telef oldu. Nusaybin'e bağlı Kalecik köyü yakınındaki kayalıklardan aşağı düşen sürü telef oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Goçer diye anılan aileler Bitlis'ten sürülerini otlatmak için Nusaybin'e getirdi. Geçen yıl Nusaybin sanayi sistesini kullanan goçerler bu defa merkeze alınmadı. Bunun üzerine goçerler çocukları ile beraber dağda çadır kurup hayvanlarını otlatmaya başladı.

300'e yakın koyunu otlatmaya çıkan çoban ovada hayvanları otlattı. Çoban hayvanları Kalecik köyü altındaki dereye indirmek istedi. Bu sırada tepeden hızla inen bir koyun dengesini kaybederek taşların üzerinden aşağı düştü. Koyunun arkasından gelen sürü de teker teker aşağıya düştü. Olayı gören çobanın sürünün geride kalanını kurtarmak için gösterdiği çaba 300 koyundan sadece 40 tanesini kurtarmasına yetti.

Yaralanan koyunlardan 18'i ise çevreden gelen köylüler tarafından kesildi. Uzun süre koyunların başında göz yaşı döken çoban, kurtardığı koyunları da alarak çadırlarını kurdukları ovaya döndü.

Sürü ile beraber gezen çoban köpeği ise ölen koyunların başında sanki nöbet tutarcasına ayrılmadı. Maddi durumları düşük olan goçerlerden koyunu telef olan ailelerin memleketlerine dönecekleri belirtildi.

Telef olan 242 koyun ve kuzu ise hala düştükleri yerde duruyor. Havanın sıcak olmasından dolayı kokan koyunlar köylüleri de rahatsız ediyor.

Ayrıca koyunların kurtların da köye gelmesine sebep olacağını düşünen köylüler telef olan koyunların biran önce uzaklaştırılmasını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious