"242 milyon dolarlık önlemler paketi hazırlandı"

  • Giriş : 24.06.2008 / 21:55:00

Almanya'nın başkenti Berlin'de Filistin Güvenlik Konferansı sona erdi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ''Hızlı bir şekilde uygulanacak 242 milyon dolarlık bir önlemler paketi hazırlandı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konferansın başkanlığını yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, toplantı sonunda düzenlenen basın toplantısında, konferansta Filistin devletinin imarına açık bir şekilde destek sinyali verildiğini belirterek, "Hızlı bir şekilde uygulanacak 242 milyon dolarlık bir önlemler paketi hazırlandı" şeklinde konuştu.

Steinmeier, uluslararası camianın Filistin yönetimiyle birlikte daha fazla güvenlik sağlanması ve iyi işleyen bir hukuk sistemi oluşturulması için çaba harcamaya hazır olduğunu ifade ederek, Filistin topraklarında polis teşkilatı kurulmasının ve güvenliğin sağlanmasının şart olduğunu, bu sayede bölgeye daha fazla yatırım yapılabileceğini kaydetti.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad da, konferansta Filistinlilerin kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla çözüm yollarının arandığını belirterek, geniş çaplı katılım ve destek için tüm ülkelere teşekkür etti.

Feyyad: İsrail müdahale etmeye son vermeli"

İşgal altında kalmalarının kapasitelerini ve hareket yeteneklerini azalttığına dikkati çeken Feyyad, İsrail'in bugün Nablus kentinde yaptığı gibi genel olarak Filistin topraklarına müdahale etmeye bir an önce son vermesini istedi.
Filistin topraklarında kalkınmanın sağlanabilmesi için sadece Filistin yönetiminin değil, tüm tarafların sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine işaret eden Fayad, yardımlara hemen ihtiyaçları olduğunu, ancak bunun için İsrail'in Gazze Şeridi çevresindeki kuşatmasının da kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ortadoğu Dörtlüsü'nün Özel Temsilcisi Tony Blair de, Filistin topraklarında güvenlik teşkilatının kurulmasının önemine dikkat çekerek, İsrail işgalinin Filistin yönetimine ek bir yük getirdiğini, ancak güvenliğin sağlanması durumunda İsrail'in de Filistin yönetimine yardımcı olacağını söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Filistin topraklarında güvenliğin sağlanmasının siyasi alanda destek olmadan yeterli olmayacağını belirterek, Yahudi yerleşim birimlerinin yayılmasına bir an önce son verilmesi gerektiğini tekrarladı. Musa, Filistinliler arasındaki barışma sürecinin desteklenmesi ve engellenmemesi gerektiğini kaydetti.

AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana da, Filistin topraklarında şu ana kadar sağlanan gelişmeler ile ilgili olarak Feyyad'ın, ABD ve bu ülkenin yanı sıra Ürdün ve Mısır'la çok iyi bir işbirliği yaptığına dikkati çekti.

AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner de, Filistin topraklarında sağlanacak güvenliğin, hem Filistin halkı arasında bir güven duygusu yaratacağını, hem de İsrail'in Filistin'e duyduğu güveni artıracağına işaret etti.

Berlin'de daha sonra Ortadoğu Dörtlüsü'nün temsilcileri bir toplantı için bir araya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious