25 bin adet tarihi eser ele geçirildi

25 bin adet tarihi eser ele geçirildi.10049
  • Giriş : 15.03.2009 / 13:57:00

Kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığı ile müca­dele kapsamında 2008 yılında yapılan operasyonlarda 25 bin adet tarihi eser ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nın hazırladığı "Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı" raporuna göre, eski eser kaçakçılığı; kaçak kazı, hırsızlık, elde edilen kültür varlıklarının taşınması veya bir başka gerçek veya tüzel kişinin mülkiyetine geçirilmesi şeklinde üç aşamada gerçekleştiriliyor.

Birinci aşamada; kültür varlığının bulunduğu yerden kaçak kazılarla ortaya çıkarılması veya herhangi bir yerden çalınması söz konusu. Höyük veya ören yerleri, tümülüsler veya nekropoller, dini yapılar ve müzeler hırsızlık fiillerine veya kaçak kazılara maruz kalabiliyor.
İkinci aşamada; eski eser kaçakçıları tarafından elde edilen söz konusu kültürel varlıkla­rın talep doğrultusunda yasadışı trafiği söz konusu. Burada talep eden kişi, gerçek veya tüzel kişi olabiliyor.

Üçüncü aşamada ise bahse konu kültür varlıklarının, tescil ettirilerek bir başka gerçek veya tüzel kişinin mülkiyetine geçirilmesi gerekiyor. Tescil edilme, kültür varlıkları­nın müzelerin ve koleksiyoncuların envanter defterine kaydedilmesi şeklinde olabileceği gibi, satış veya ihraç izin belgesi almak suretiyle de yapılabiliyor.

KOM, birim personeline kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılı­ğı ile mücadele eğitimleri veriyor. Ayrıca merkez ve taşra birimlerinde arkeolog polislerin görevlendirilmesi sağlanıyor. Bunun yanında, sınıraşan özelliği bulunan bu suçla mücadelenin uluslararası boyutu da İnterpol-Europol ve Sirene Dairesi Başkanlığı ve Türkiye'nin karşılıklı işbirliği içerisinde bulunduğu ülkelerle oluşturulan irtibat görevlileri aracığıyla yürütülüyor.,

Kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığı ile müca­delede 2008 yılında 7'si planlı olmak üzere toplam 289 operasyonel çalışma gerçekleştirildi. Operasyonlarda 734 şahıs yakalanırken; 14 bin 586 adet eser ile 11 bin 369 adet sikke olmak üzere toplam 25 bin 955 adet tarihi eser ele geçirildi.

2008 yılında meydana gelen eser ve sikke kaçakçılığı yakalamalarında ilk on il şöyle sıralanıyor: "İzmir, İstanbul, Adıyaman, Mersin, Osmaniye, Bilecik, Gaziantep, Balıkesir, Ordu ve Muğla."

Raporda, "2008 yılı verilerine bakıldığında; ele geçirilen tarihi eser sayısında bir azalma olduğu görülmekte ise de bu durumun son dönemde vatandaşın tarihi eserlerin korunması konusunda gösterdiği duyarlılı­ğının artması ve bu suçla etkin mücadele ile doğru­dan ilişkilim olduğu değerlendirilmektedir." deniliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*