25 hektarlık alan kül oldu

25 hektarlık alan kül oldu.11190
  • Giriş : 11.07.2008 / 22:08:00

Antalya'nın Kaş ilçesi Patara beldesindeki Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki Gelemiş köyündeki ormanlık alanda çıkan yangında, tahrip olan alanın 25 hektarı aştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri yaptığı açıklamada, Gelemiş köyündeki otluk alanda başladığı ve ormanlık alana sıçradığı tespit edilen ve hızla yayılarak çevredeki bir otel ile birçok evin dışı cephesi ile bahçesini etkileyen yangının, ormanlık alana doğru hızlı ilerleyişinin sürdüğünü bildirdi.

İlk tespitlere göre, tamamen yanan yerleşim birimi ile ev bulunmadığını bildiren Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, rüzgarın yönünün değişmesiyle geniş ormanlık alana doğru ilerleyen yangın nedeniyle 25 hektarın üzerinde alanın tahrip olduğunu kaydetti.

Yangının birkaç noktada çıktığı şüphesi üzerinde durulduğunu, ancak rüzgar nedeniyle sıçrama ihtimalinin de bulunduğunu vurgulayan ekipler, yangının çıkış nedenine ilişkin çalışma yürütüldüğünü bildirdiler.

Yetkililer, Türk Kuşu'na bağlı 5 yangın söndürme uçağı ile 1 helikopterin hava kararıncaya kadar müdahaleyi sürdüreceğini, kara ekiplerinin de çok sayıda arazözle bölgede kontrol altına alma çalışması yürüttüğünü söyledi.

Öte yandan Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisindeki Patara Antik Kenti'nin Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, kuvvetli şekilde devam eden orman yangının kazı bölgesi ve eserlere sıçramaması için yoğun çaba sarf edildiğini bildirdi.

Işık, yangının kazı evi ve kazı bölgesindeki ormanlık alanı etkilediğini, ekiplerin müdahalelerini sürdürdüğünü ancak henüz tehlikenin atlatılamadığını söyledi.

Kazı evi ve eski eserlerin zarar görmediğini dile getiren Işık, yangının çok güçlü olması nedeniyle kazı ekibindeki öğrencileri otobüslerle plaja tahliye ettiklerini vurguladı. Işık, ''Yangının kazı evi ve kazı bölgesindeki eserlere sıçramaması için ekipler yoğun çalışma yürütüyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*