25 Ocak Aöf sınavı soruları resmide - Açıköğretim 2014 Aöf cevapları - 2014 Aöf sınav sonuçları

25 Ocak Aöf sınavı soruları resmide - Açıköğretim 2014 Aöf cevapları - 2014 Aöf sınav sonuçları.11687
27.01.2014 / 10:32:51

Açıköğretim sınavı 81 ilde aynı anda yapıldı. Sınav, Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi merkezli düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


AÖF soru ve cevap anahtarlarının açıklanması durumunda sitemizden ulaşabilirsiniz. Sorular şuan için açıklanmadı.

Bu arada Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde geçtiğimiz yılın Eylül ayından bu yana faaliyet gösteren "Hukuk Kliniği" kapsamında, Erasmus öğrencilerinin mağduriyetlerini giderecek yeni projeler gündeme geldi. 2011 yılında Raoul Wallanberg Enstitüsü (RWI) iş birliği ile başlayan Hukuk Kliniği kapsamında  Yrd. Doç. Dr. Kıvılcım Turanlı Yücel'in Müdür, Arş. Gör. Sertaç Serter'in Müdür Yardımcısı, Yrd. Doç. Dr. Kasım Akbaş'ın Erasmus Sorumlusu, Yrd. Doç. Dr. Tolga Akkaya, Yrd. Doç. Dr. Ezgi Başak Demirayak ve Arş. Gör. Defne Topçu'nun da görev üstlendiği klinik çalışmalarla ilgili 15 Ocak Çarşamba günü yaptığı konuşmasında Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Aydın şu bilgileri verdi:  “Eylül ayında fakültemize bağlı Koç binasında, kliniği faaliyete hazır hâle getirdik. Klinik bünyesinde bir Hukuk Uygulamaları (Street Law) dersi açtık. Dersi seçen öğrenciler belli bir konuda eğitim alıyorlar ve vatandaşlara, işçilere, kadınlara, çocuklara öğrendiklerini aktarıyorlar. Onların haklarını anlatıyorlar.”

Türkiye’de bir ilk

Yeni faaliyete geçirilecek projenin ise tamamen Erasmuslu öğrencilere yönelik olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Aydın “Erasmuslu öğrenciler, 3-6 ay burada kalıyorlar ve dil sorunu başta olmak üzere çok önemli sorunlar yaşıyorlar. Bu proje bünyesinde artık Erasmuslu öğrenciler gelecekler, görevli hocalarımız ve öğrencilerimizden hakları ve yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgi alabilecekler.” diye konuştu.

“Öğrenmenin en iyi yolu; öğretmektir”

Proje sorumlularından Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kıvılcım Turanlı Yücel ise uzun soluklu projenin, klinik hukuk uygulaması amaçlarının yanı sıra bir öğrenme yöntemi olduğunu kaydetti. Yücel, öğrencilerin hem derslere aktif katılımının sağlandığı hem de ileride karşılaşabilecekleri bazı zorluklarla erkenden tanışma fırsatı yakaladıkları uygulamanın bir ayağının da “duruşma takibi” olduğunu ifade etti. Yücel, duruşma takibinin önemini şu sözlerle dile getirdi: “Öğrenciler duruşma takibine gidiyorlar ve bir yandan hiç televizyonda izledikleri gibi yargılama yapılmadığını görüyorlar. Bir yandan da yargılamadaki eksiklikleri, henüz işin içine girmeden öğrenmiş oluyorlar.”

Yrd. Doç. Dr. Yücel, proje dâhilinde öğrencilerin öğrendiklerini ihtiyacı olanlara mağduriyet yaşayıp adalete ulaşamayan kişilere yol gösterme ve bilgilendirme amaçlı aktarırken; daha aktif bir öğrenme gerçekleştirdiklerini belirtti. Yücel “Öğrenmenin en iyi yolu; öğretmektir. Çünkü öğretecekleri zaman daha iyi çalışıyorlar. Özellikle kitle, lise öğrencileri olduğunda farklı öğretme metotlarını düşünmek zorunda kalıyorlar. Bu da hukukun o soyut, uzak dilinin gündelik hayata uyarlanmasını sağlıyor.” dedi.

Üniversitede çok fazla Erasmuslu öğrenci olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kasım Akbaş, Erasmusluların uğradıkları mağduriyetlerden söz edip projenin öğrenciler için önemini aktardı. Akbaş “Projemizin ilk aşamasında üniversitemize gelen değişim programı öğrencilerini kırılgan, dezavantajlı grup olarak saptadık. Çünkü çok ciddi bir dil dezavantajları var öncelikle. Türkiye’ye geliyorlar, dili bilmiyorlar ve çok sayıda hukuki problem yaşıyorlar; kira sözleşmesi imzalıyorlar, tacize uğruyorlar ya da bazen bir suçun faili hâline onlar gelebiliyorlar, bazen bilmeden bazen bilerek. O yüzden hem onların Türkiye’deki hukuk sistemiyle ilişkilerini biraz kuralım istedik hem de bunun Hukuk Fakültesi öğrencilerinin eğitimine bir katkısı olsun istedik. Yani 2 boyutu var; biri eğitim boyutu, diğeri ise sosyal adalet ve topluma katkı.” diye konuştu.

Akbaş sözlerine şunları ekledi: “Bu dönem, 115 yeni Erasmus öğrencisi okulumuza gelmiş. Aslında bizim kampüsümüze her dönem 100’ün üzerinde öğrenci geliyor. Bu gençler, bizim hukuk sistemimizi bilmeden geliyorlar. Aslında benzer şey üniversitemizin diğer öğrencileri için de geçerli elbette ama biz en azından kültürün içinde geliştiğimiz için biraz daha hâkimiz. Avantajlarımızdan biri de açıp istediğimiz zaman bir kanunu okuyabiliriz, onlara ulaşma kolaylığımız var. Erasmus öğrencilerinin ise böyle bir şansları yok. 'Erasmus öğrencilerinin bu sorununu ortadan kaldırmaya yönelik olarak ne yapabiliriz?' diye düşündük ve klinik çalışmamıza başladık.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*