25 YTL için 3 gündür kuyruktalar

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Dar gelirli ailelerin eğitim gören çocukları için verilecek para yardımını almak için sıraya giren kadınlar, günlerdir büyük sıkıntı çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana'da, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'nca, dar gelirli ailelerin eğitim gören çocukları için verilecek para yardımını almak için sıraya giren kadınlar, günlerdir büyük sıkıntı çekiyor.

Muhtarlıklardan aldıkları fakirlik belgesiyle ilçe kaymakamlıklarına müracaat ederek eğitim yardımı almaya hak kazananlar, sabahın erken saatlerinde para dağıtımı yapılan Yüreğir Ziraat Bankası önünde kuyruğa girdi. 3 günden beri kuyruğa giren ve saatlerce sıra bekleyen kadınlar, para dağıtımının kendilerine bir türlü gelmemesi nedeniyle yetkililere isyan etti. Para dağıtımının tek vezneden yapılması nedeniyle banka önünde izdiham yaşandı. Erkek çocuk için 20, kızlar için 25'er YTL alacak olan ve günlerdir sıra bekleyen kadınlar, utanıp yüzlerini kapatmaya çalıştı.
Saatlerce sırada bekleyen kadınlar, “Yapılan sadece 25 YTL yardım, onun için bu çileyi çekiyoruz” dedi. 12 çocuklu 45 yaşındaki Feyzi Sağrı da “Günlerdir geliyoruz, dolmuş parası ödüyorum. Buradan alacağım yardım dolmuş parasına gitti zaten” diyerek tapki gösterdi. Yardım nedeniyle oluşan kuyruktan dolayı emekli maaşını alamadığını söyleyen emekli 68 yaşındaki Ali Rıza Durak ise “Bu kuyruğu ayırsalardı, iyi olurdu” dedi.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu, ‘Eğitime Katkı ve Sağlık Yardımı’ adıyla dar gelirli ailelerden okuyan çocuk başına para veriyor. Erkek çocuklar için 20, kızlar için ise 25 YTL olan yardım annelere ödeniyor. Hazırlanan ödeme takviminde vatandaşlık numarasının son rakamına göre 3 ayda bir bankaya çağrılan kadınlar para yardımını alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious