25 YTL'ye uçak bileti

25 YTL'ye uçak bileti.6645
  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

‘Otobüs bileti fiyatına uçak bileti’ sloganıyla iç hatlarda tarifeli sefer yapan özel havayolu şirketleri, rekabette sınır tanımıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Turkish Ekspress (THY 2) alt markasıyla iç hatlarda ucuza uçma hazırlığındaki Türk Hava Yolları’na ‘tedbirimizi aldık’ mesajı gönderen Pegasus Havayolları, dünden itibaren bilet fiyatını 25 YTL’ye düşürdüğünü açıkladı. Biletini en az 60 gün önce satın alan yolcular, hatların uzaklıklarına göre belirlenen 25, 35 ve 45 YTL’den başlayan fiyatlarla uçuş yapabilecek. Biletini erken alanlar İstanbul’dan Ankara, Antalya, İzmir’e, Ankara’dan da Trabzon ve Diyarbakır’a 25 YTL’ye seyahat edebilecek. Yeni uygulama büyük ilgi gördü. Kararın açıklanmasının ardından şirket 5 saatte 25’likten 801; 35, 45 ve 55 YTL’lik biletlerden bin 500 olmak üzere toplam 2.301 bilet sattı. Daha çok Antalya, İzmir, Trabzon, Van, Diyarbakır hatları rağbet gördü. Pegasus Havayolları’nın patronu Ali Sabancı, uçuşların promosyon amaçlı olmadığını ve uçağın en az yüzde 10 koltuğunun ilan edilen düşük fiyattan satışa sunulacağını açıkladı. Milli ve dinî bayramlar ile okulların ara tatile girdiği dönemlerde de aynı tarife geçerli olacak. Ucuz biletle seyahat eden yolcular, otobüs yolculuğundan bile daha az para ödeyecek. ESAS Holding bünyesinde faaliyet gösteren Pegasus Havayolları, ağırlıklı olarak İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan yaptığı seferleri 25 YTL’ye kadar düşürdü. Uçuşlara başladığı 1 Kasım 2005’ten bu yana uyguladığı 55 YTL’den başlayan fiyatlarla ‘en ucuz havayolu’ olan şirket, yeni fiyat tarifesiyle iç hatlardaki rekabetin daha da kızışmasına yol açacak. Pegasus Havayolları’nın yöneticileri rakiplerinin kendilerini taklit edeceğini, bunun da yolcuya yarayacağını belirtiyor.

Düzenledikleri toplantıyla yeni fiyat politikalarını açıklayan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, iç hat tarifeli uçuşlarına başlamasının birinci yılında ucuz uçmanın formülünü ‘Pegonomi’ kavramıyla geliştirdiklerini kaydetti. Sabancı, iç hatlarda 60 gün önceden rezervasyon yaptıranlara trafiğe, otoparklara ve kuyruklara takılmadan tam zamanında 25 YTL’den başlayan fiyatlarla uçma fırsatı sunacaklarını bildirdi. İşadamı, İstanbul’da tek merkezden gerçekleştirilen uçuş uygulamasına son vereceklerini de anlatarak, İstanbul Sabiha Gökçen’i uçuşlarında üs olarak seçtiklerini kaydetti. Taşıdıkları 1,1 milyonun üzerinde yolcunun yüzde 20’sini 55 YTL’den uçurduklarını kaydeden Sabancı, birçok yeniliğe imza attıklarına dikkat çekerek, “Gecikmelerde bilet iade edilmesi, gecikmelerin SMS ile yolculara bildirilmesi, istediği koltukta seyahat etme özgürlüğü, otel ve araç kiralamada bol seçenek, ücretsiz otopark hizmetlerini Pegasus kalitesi ile sunduk.” dedi.

Firmanın Genel Müdürü Sertaç Haybat da, 6 noktaya yapılan uçuşların yazın 11’e, kış sezonunda da 15 noktaya çıkarıldığını belirterek, yüzde 94,7’lik zamanında kalkış oranıyla büyük başarı sergilediklerini söyledi. “Yeni politikamıza göre, kapıcı Mehmet efendi de uçakla seyahat edebilecek.” diyen Haybat, yaşanacak rekabet sonrası bilet fiyatlarının yeniden ucuzlamasının da yolcuya yarayacağını bildirdi. Haybat, THY 2’den korkmadıklarına dikkat çekerek, “THY 2 ile hiç ilgilenmiyoruz. Biz kendi yolumuzu çizdik. Herkesle rekabete açığız, yeter ki, eşit şartlarda olsun.” şeklinde konuştu. Pegasus Havayolları, 29 Ekim’den itibaren ikram sistemini de değiştiriyor. Uçakta su, çay ve kahve dışındaki tüm yiyecek ve içecekler parayla satın alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious