250 bine, 1 uzman

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Kanserle mücadelede Türkiye’nin durumu hiç iç açıcı değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Medikal Onkoloji Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre kanserli hasta sayısıyla birlikte tanı ve tedavideki eşitsizlikler de hızla artıyor. Araştırmaya göre kanser tedavisi konusunda en başarılı hizmeti Kuzey Avrupa ülkeleri sunuyor.

Avrupa Medikal Onkoloji Birliği adına araştırmayı yürüten Prof. Dr. Robert Labianca amaçlarını şöyle özetliyor: “Avrupa’da kanser tedavisi konusunda önemli eşitsizlikler var. Komşu ülkelerde bile çok farklı tedavi düzeyleri söz konusu. Nüfusu az olan ülkelerdeki kanser uzmanı sayısı ve tedavi kalitesi yeterli. İsviçre ve İzlanda buna örnek. Bu araştırmayı ülkelerin kanserdeki tedavi standartlarını belirlemek için yürüttük. Örneğin meme, akciğer ve bağırsak kanserlerinin tedavisindeki ortak kılavuzların oluşturulmasını hedefledik. Bu araştırma Avrupa ülkelerindeki eşitsizliklerin azaltılması için de önem taşıyor.”

250 bin kişiye bir kanser uzmanı

Kanser tedavisini yapan hekim sayısına bakıldığında ülkeler arasında bir uçurum gözleniyor. Almanya’da 500, Polonya’da 390, İsveç’te 387, Romanya’da 304, İsviçre’de 207, Norveç’te 164, Belçika’da 165 tıbbi onkoloji uzmanı hizmet veriyor. Nüfusu birçok Avrupa ülkesinden fazla olan Türkiye’de ise diplomalı 152 uzman çalışıyor.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Onat, bu çarpıklığa dikkat çekiyor:
“250 bin kişiye bir medikal onkolog düşüyor 152 medikal onkoloji uzmanı eğitimde olan uzmanlarla birlikte 200’e ulaşacaklar yeterli değil. sayının artırılması lazım.”

Kanser tedavisi yapan toplam merkez sayısında ise İtalya ilk sırada. İtalya’da 362, Almanya’da 315, Romanya’da 164, Polonya’da 125, Türkiye’de ise 99 merkez bulunuyor.

Radyoterapi merkezi sayısında ise Almanya ve İngiltere ilk iki sırayı paylaşıyor. Almanya’da 57, İngiltere’de ise 55 merkez, Türkiye’de ise 27 merkez kanser hastalarına hizmet sunuyor.

Kayıt sistemi yeni oluşturuluyor

Avrupa ülkelerinin yüzde 82’sinde kanserli hastaların sayısını kesin olarak belirlemek için oluşturulan bir kayıt sistemi bulunuyor. Türkiye’de ise bu sistemin bulunmadığı 5 Avrupa ülkesi arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious