250 kişiye 1 polis düşecek

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Polis Akademisi 2006 - 2007 eğitim öğretim yılını törenle açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törene katılan İçişlari Bakanı Abdulkadir Aksu, hedeflerinin Türkiye’deki polis sayısını Avrupa standartlarına çıkartıp 250 kişiye 1 polis memuru düşecek seviyeye getirmek olduğunu söyledi. Aksu, bu amaç doğrultusunda, 7 adet yeni Polis Meslek Yüksek Okulu açarak, 20 olan Polis Meslek Yüksek Okullarının sayısını 27’e yükselttiklerini vurguladı.

Gölbaşı’nda bulunan Palis Akademisi’nde düzenlenen törene İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Ankara Valisi Kemal Önal, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Polis Akademisi Başkanı Vadi Çiçekli, çok sayıda emniyet genel müdürü ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Aksu, Polis Akademisi’nin amacını, "Ülkenin iç güvenlik konseptine uygun bir biçimde; insan hak ve özgürlüklerini benimsemiş, anayasayla teminat altına alınmış demokratik, laik, cumhuriyet rejimine bağlı, üstün nitelikte ve liderlik vasfını kazanmış bireyler yetiştirmek" olarak açıkladı. Türkiye’deki polis sayısını Avrupa standartlarına çıkartıp 250 kişiye 1 polis memuru düşecek seviyeye getirmeye çalıştıklarını kaydeden Aksu, bu amaç doğrultusunda, 7 adet yeni Polis Meslek Yüksek Okulu açarak, 20 olan Polis Meslek Yüksek Okullarının sayısını 27’e yükselttiklerini vurguladı.

Aksu, üniversitelerin 4 yıllık fakülte ve yüksek okullarından mezun olanları, 6 aylık mesleki eğitimden sonra emniyet teşkilatına polis memuru olarak alınmasına imkan tanıdıklarınıda belirterek şunları kaydetti: "9 adet Polis Meslek Eğitim Merkezini hizmete açtık. Tüm bu sağlanan gelişmeler sayesindedir ki, polis memuru ihtiyacı 2006 yılı başından itibaren azalma sürecine girmiştir. 2005 yılında 34 bin 605 olan polis memuru ihtiyacı, 2006 yılında 32 bin 447’ye düşürülmüştür. Yine, 2003 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü ile Anadolu Üniversitesi arasında imzaladığımız protokol çerçevesinde; açıköğretim fakültesi ön lisans programından bugüne kadar 24 bin 876 Polis Memuru mezun olmuş, halen 66 bin 662 personelimiz eğitimlerine devam etmektedir."

Günümüzde sanayileşme ve teknolojideki hızlı gelişmeler yeni suç türlerini ortaya çıkardığına dikkat çeken Bakan Aksu, "Bu gelişmeler, özellikle 21. yüzyılda ülkeleri, birbirine daha yakın bir işbirliğine zorlamaktadır. Çünkü barış ve huzur, ülkelerin tek başlarına sağlayabilecekleri bir unsur olmaktan çıkmıştır. Başta terör olmak üzere her türlü organize suç, uyuşturucu madde ve insan kaçakçılığı, mali suçlar ve siber suçlarla mücadele edebilmek uluslararası işbirliği olmaksızın çözülemez hale gelmiştir. Bu nedenle emniyet teşkilatımızın, dünya ile entegrasyonu gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Polisin; geçtiğimiz zamana göre daha fazla dünyayı tanıyacak, diğer toplumlar hakkında bilgi sahibi olacak, en azından bir yabancı dili etkili bir şekilde kullanacak bir biçimde yetiştirilmesi gerekmektedir" dedi.

Konuşmasında öğrencilerede seslenen Aksu, "Analarınız, babalarınız, sizler için büyük fedakarlıklara katlandılar. Vatanına, milletine faydalı, her manada, mükemmel bir polis amiri olsunlar diye sizleri buraya gönderdiler. Bu fırsatı çok iyi kullanınız. Kıymetini biliniz. Ailelerinizin, milletimizin ve devletimizin beklentilerini, emeklerini ve hayallerini boşa çıkarmayınız" şeklinde konuştu.

Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ise konuşmasında Polis Akademisi’nin eğitim kalitesinden dolayı hem yurt içinden hem yurt dışından öğrenci kontenjanının arttırılması konusunda talepler geldiğini ifade ederek; "Şu anda Akademimizde 227 öğrenci öğrenim görmektedir. Temelini attığımız Polis Akademisi ek binasında 992 öğrenci eğitim görecek. Yeni binamızı 2007 - 2008 eğitim öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious