26 eski Sırp asker tutuklandı

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Amerikalı yetkililerin, son bir hafta içerisinde 1995 yılında Bosna'daki Srebrenica Katliamı'na doğrudan veya dolaylı bir şekilde katılmış veya o dönemde askerlik görevi yapmış 26 Bosnalı Sırpı tutukladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan Washington Post gazetesi, bu kişilerin Amerika'da göçmen olabilmek için yaptıkları başvuru sırasında katliamda yer aldıklarını gösteren bazı bilgileri Amerikan otoritelerine aktardıklarını yazdı. Bu tutuklamaların Denver, Orlando ve Florida eyaletlerinde toplam 8 şehirde meydana geldiğini ifade eden gazete, bu kişilerin tutuklanma sebebinin ise sahte vize kullanma, yalan ifade verme ve yanlış beyanatlarda bulunma olduğunu belirtti.

Bu tutuklamaların Göç ve Gümrük Güçleri tarafından, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından elde edilen bilgiler çerçevesinde Sırp ordusuna mensup olduğu belirlenen kişileri yakalamak için düzenlenen geniş operasyonlar çerçevesinde gerçekleştiği kaydedildi. Gazete, tutuklananlardan sadece birkaçının "katliama doğrudan katılmakla suçlandığını" diğerlerinin ise "o zamanki askerî birlikler içinde olduklarını" kaydetti.

Amerika'da 2005 Eylül'ü ve 2006 Haziran'ında yapılan operasyonlarda da 24 Bosnalı Sırp tutuklanmıştı. Gazeteye konuşan Göç ve Gümrük Güçleri İç Güvenlik Başkan Yardımcısı Julie Myers, "Amerika'nın, zulüm işlemiş bir orduda görev yaptığını gizleyenler için bir cennet olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

1992-1995 yılarında Bosna Savaşı'nın sonlarına doğru yaşanan Srebrenica Katliamı, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın gördüğü en kanlı katliam olarak görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious