26 Temmuz kutlaması ilk kez Castro'suz

  • Giriş : 26.07.2007 / 17:14:00

Küba'da 26 Temmuz kutlamaları, yaklaşık yarım asırdır ilk kez hasta olan Devlet Başkanı Fidel Castro'nun katılımı olmadan başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kutlamalar, başkent Havana'nın güneydoğusundaki Camaguey'deki ana meydanda yapılıyor.

Fidel Castro'nun sağlık sorunları nedeniyle görevi devrettiği kardeşi Raul Castro tarafından başlatılan kutlamalara, rejimin üst düzey yetkililerinin yanı sıra 100 bin kadar kişi katılıyor.

Küba'da 26 Temmuz 1953'te Castro ve yandaşlarının Moncada kışlasına baskını her yıl kutlanıyor. Moncada kışlası baskını, Küba devriminin başlangıç eylemlerinden biri sayılıyor.

Fidel Castro, geçen yıl Bayamo ve Holguin'deki kutlamalara başkanlık ettikten sonra Havana'da acilen hastaneye kaldırılmış, ardından 48 yıllık iktidarını "geçici olarak" Raul Castro'ya devretmişti.

Raul Castro'dan ABD'ye diyalog çağrısı

Raul Castro, kutlamalar sırasında yaptığı konuşmada, Kasım 2008'deki seçimlerde seçilecek yeni ABD başkanına diyalog teklifinde bulundu.

Castro, Küba ile ABD arasındaki ilişkileri barışçıl hale getirmeyi hedefleyen bir diyaloğa hazır olduklarını belirtti ve "Gelecekteki ABD yönetimi, Küba'ya yönelik saçma, gayrı meşru ve sonuç vermeyen siyasetini izlemeye devam edip etmeyeceğine ya da 2 Aralık'ta uzattığımız zeytin dalını kabul edip etmeyeceğine karar vermeli" dedi.

Raul Castro, "Yeni ABD yönetimi mutlak güç siyasetini bir kenara bırakıp da medeni biçimde tartışmaya karar verirse bunun başımızın üstünde yeri var" dedi. Bu çağrı, Raul Castro'nun ABD'ye yaptığı üçüncü diyalog çağrısı oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious