26 terörist adliyeye sevkedildi

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri tarafından İBDA- C terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonla gözaltına 26 kişi adliyeye sevkedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgilere göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Asayiş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şube müdürlüklerine bağlı yaklaşık 350 polisin de katılımıyla Konya Merkez, Beyşehir, Ilgın ve Taşkent ilçelerinde eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Son olararak İzmir'de yaklaanan 1 kişiyle 3 günde yakalananların sayısı 26'ya yükseldi.

Gözaltına alınan şahıslar yapılan sorgularının ardından Konya Adliyesi'ne sevkedildi. Yakalanan sahıslar geniş güvenlik önlemleri altında 2 adet polis otobüsü ile 2 minibüs ile adliyeye getirildi.

İlk olarak sanıkların dosyaları görevli polis memurları tarafından adliye binasına alındı. Daha sonra otobüs ve minibüsün içindeki başta örgütün Konya sorumlusu A.E., olmak üzere sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında adliye binasına alındı.

Sanıklar adleyeye getirilirken polis ekiplerinin geniş güvenik önlemleri aldığı görüldü. Polis adliye binasını kordon altına alarak bir süre vatandaşların geçişini engelledi. Daha sonra gözaltına alınan sanıklar polis tarafından araçlardan alınarak adliye binasına alındı.

Öte yandan gözaltına alınan sanıkların arasında Konya 16. Sağlık Ocağı'nda görevli N.Ş isminde bir doktorun da olduğu bildirildi.


Örgütün ekonomik kriz içerisinde olduğunu ifade eden emniyet kaynakları, bazı üyelerin örgüte para kazandırmak için çek-senet tahsilatı yaptıklarını ve adam kaçırma işine girdiğini bildirdi.

Ayrıca örgüt üyelerinden olduğu iddia edilen V.G'nin Konya'nın Beyşehir ilçesinde bir gazino alarak işletmeye çalıştığı belirtildi.

Örgütün Konya sorumlusu olduğu öne sürülen A.E.'nin, kamuoyunda 'Dost Tarikatı' olarak bilinen Emekli Binbaşı İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'in öldürülmesi davasında tutuksuz yargılandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious