27 Nisan protestosu

27 Nisan protestosu.19504
  • Giriş : 26.04.2008 / 15:49:00

Bir grup sivil toplum kuruluşu, 27 Nisan e-muhtırası'nı yayınlayanları ve darbeci generallerin yargılanmamasını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

27 Nisan e-muhtırasının yıldönümünde toplanan grup, darbeciler hakkında işlem yapmayan yargı mensuplarını istifaya davet etti.

27 Nisan 2007 tarihinde yayınlanan Genelkurmay Bildirisi'nin yıldönümünde bazı sivil toplum kuruluşları sorumluların halen yargılanmaması nedeniyle eylem yaptı. Özgür-Der'in de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının Saraçhane Parkı'nda gerçekleştirdikleri eylemde, "Sarıkız ve Ayışığı organizatörleri hala işbaşında, darbeciler yargılansın" yazılı pankart açıldı. "Darbeciler yargılansın gaspedilen haklar geri verilsin, Darbeciler yenilecek islami direniş kazanacak" şeklinde sloganlar atan grup adına Avukat Cüneyt Toraman ve Haksöz Yazarı Kenan Alpay birer konuşma yaptı. Toraman e-muhtıranın üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen görevini yapmayan savcıların istifa etmesi gerektiğini savundu. Yazar Kenan Alpay da 27 Nisan muhtırasının Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle feshedildiğini ancak darbecilerin halen yargılanmamasının bir ahlak ayıbı olduğunu söyledi.

Özgür-Der Başkanı Hülya Şekerci tarafından okunan ortak basın açıklamasında da muhtıra faillerinin cazalandırılmamış olmasının arkadan gelenleri daha da pervasızlaştırdığı belirtildi. Açıklamada, "Yargı bağımsızlığının içi boş bir söylemden ibaret olduğunu tescil eden gelişmelerden biri de 2004 yılında ortaya çıkartılan Sarıkız ve Ayışığı darbe planlarının deşifre edilmesi olmuştur. İsimler, şemalar işbirlikçi aktör ve kurumlara kadar darbenin tüm unsurları olanca açıklığıyla kamuoyuna mal oldu. Darbe organizatörleri bırakın yargılanmayı bilgilerine başvurulmak için bile mahkemeye çıkarılmamıştır. Halka karşı örgütlenen cunta çete adındaki darbeci oluşumlara karşı adli ve idari tedbirler almadan bu ağır suça teşebbüs edenleri cezalandırmadan hiçbir temel hakkımız garanti altına alınamaz" denildi.

Açıklamanın ardından grup tekbir getirerek olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious