27 Nisan'da TSK'ya 'herkes kendi işine baksın' demeliydik!

27 Nisan'da TSK'ya 'herkes kendi işine baksın' demeliydik!.8763
  • Giriş : 28.12.2007 / 16:45:00
  • Güncelleme : 28.12.2007 / 16:05:07

Chp'den 27 Nisan gecesi Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bildiriye farklı bir yorum.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haluk Koç, 27 Nisan gecesi Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bildiri sonrasında partisinin farklı bir tutum takınması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı seçimi sürecindeki 367 tartışmalarında partisinin aksine görüş bildiren CHP Genel Başkan adayı ve Samsun milletvekili Haluk Koç, 27 Nisan gecesi Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bildiri sonrasında partisinin farklı bir tutum takınması gerektiğini söyledi. Koç, "CHP, 'Herkes kendi işine baksın, işini yapsın.' şeklinde bir süreci işletebilirdi. Yuvarlak geçildi." dedi. CHP'nin topluma kendisini seçenek olarak gösteremediğini ifade eden Koç, AK Parti'nin tek kale maç yaptığını belirtti.

CHP'de genel başkanlığa adaylığını koyan milletvekili Haluk Koç, yurt gezileri kapsamında Balıkesir'de basın toplantısı düzenledi. Koç'un toplantı sonrası il başkanlığı altındaki CHP lokaline gitmesi, partililer arasında tartışmalara sebep oldu. İl eski Başkanı Tamer Molla'nın tepkisi üzerine programında yer almamasına rağmen CHP Balıkesir İl Başkanı İrfan Barış'ı ziyaret eden Koç'a yöneltilen önceki dönemlerle ilgili eleştirilere, yanında bulunan eski milletvekilleri cevap vermeye çalıştı. İl Başkanı Barış, Koç'un milletvekili olduğunu ve parti büyüğü olduğunu belirterek, program yanlış yapıldığı için önceki dönem milletvekillerinden Orhan Sür'ü eleştirdi.

'ANAYASA MAHKEMESİ'NE 70 DEFA GİTTİM'

Gazetelerde yer alan, Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde 367 tartışmalarının inandırıcı olmadığı şeklindeki ifadeleri konusuna değinen Haluk Koç, 367 milletvekili olmadan Cumhurbaşkanı seçimi yapılamayacağı tezi ortaya atıldığında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bile bir karşılığı olabileceğini düşünmediğini aktardı. Kendisinin hukukçu olmadığını ve siyaset uygulayıcısı olarak Anayasa Mahkemesi'ne gittiğini kaydeden Koç, sadece bunun için değil. geçen dönemde 70 defa iptal başvurusu için mahkemeye gittiğini ifade etti. Koç, itiraz ettikleri kanunlar arasında Türkiye'nin Maden, İş ve Sosyal Güvenlik bulunduğunu hatırlattı.

"CHP, 'DEMOKRASİLERDE BU BENİM İŞİM.' DEMELİYDİ"

Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde, 27 Nisan'da Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan bildirinin ardından CHP'nin daha farklı bir tutum takınmasını istediğini dile getiren genel başkan adayı Haluk Koç, "CHP, 'Ben siyasi ve hukuki mücadeleyi anamuhalefet olarak geri getirdim. Bu süreçte siyasi ve hukuki mücadeleyi yaptım. Bu benim işim kardeşim. Anamuhalefet partisi olarak demokratik süreçlerde bu benim görevim. Herkes kendi işine baksın, herkes kendi işini yapsın.' şeklinde bir süreci işletebilirdi ancak daha yuvarlak geçildi. Rahmetli Ecevit, 12 Mart muhtırasında tavrını ortaya koymuş ve net bir duruş sergilemişti." şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, CHP muhalefet yapmadığı için AK Parti'nin tek kale maç yaptığı ifadesine de katıldığını belirten Koç, bunun sebebinin CHP'nin süreçte çözümsüz kalışı, kendisini seçenek ve güç olarak ortaya koyamaması olduğunu ifade etti. CHP'deki dönüşüm, yenileşme, gençleşme ve değişim hareketinin "parti içinde birbirini yiyorlar" diye anılmaması gerektiğini öne süren Koç, partiyi güçlendirmeye çalıştıklarını anlattı. "Biz sesimizi çıkarmayıp bu yapı çok iyi dersek, gelecek seçim yenilgilerini kabullenmiş bir anlayış sergilemiş oluruz." diyen Koç, buna katılmanın mümkün olmadığını kaydetti. CHP'lilerin seçim gecelerinde gözü yaşlı yatağa girmemesini istediklerini dile getiren Haluk Koç, partiyi iktidara yürütecek bir yapılanma arzu ettiklerini ve bu yönde çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious