27 yılın 'sıcak' rekoru

27 yılın 'sıcak' rekoru.18618
  • Giriş : 27.06.2007 / 14:24:00

Türkiye ve Avrupa sıcaktan kavruluyor. Türkiye'nin pek çok yeri bugün 40 derecenin üzerinde sıcaklığı yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gece de sıcak ve yüksek nem oranı nedeniyle zorlayıcı geçecek.
Özellikle Ege ve Akdeniz sıcaktan kavruluyor. İzmir'de kent içinde gölgede hava sıcaklığının 52 dereceyi bulduğu belirtiliyor.
Bu sıcak havada bir parça serinlik için her yol deneniyor. Şemsiye açanlar, başının üzerinde buz parçaları ile dolaşanlara rastlamak mümkün.
Meteoroloji hava sıcaklığının hafta sonunda düşeceğini ancak bir hafta sonra yine aşırı sıcak hava dalgasının Türkiye'yi saracağını belirtiyor.
İstanbul Valisi Muammer Güler, kentte uzun yıllar ortalaması içerisinde en yüksek sıcaklığın, 28 Haziran 1980’de 39,2 derece olarak Göztepe’de ölçüldüğünü belirterek, "Bugün Şile’de ölçülen 41.2 derece sıcaklık, uzun yıllar rekoru olarak kayda alındı" dedi.
Vali Güler, kentte son günlerde hava sıcaklıklarında görülen mevsim normalleri üzerindeki artışın dün de devam ettiğini kaydetti. Dün hava sıcaklığının Pendik’te 35, Sarıyer, Samandıra, Büyükada, Kartal ve Kadıköy’de 36, Kağıthane ve Beykoz’da 37, Küçükçekmece’de 38 ve Şile’de 41.2 derece olarak ölçüldüğünü hatırlatan Güler, sıcak havanın bugün de devam edeceği, hatta dünkünün 2 derece daha üzerine çıkabileceğinin yetkililerce ifade edildiğini kaydetti.

İdari izin bugün de sürecek

Avrupa ve Anadolu yakalarından gün boyunca 112 Acil Servise sıcak çarpmasıyla ilgili 42 başvuru olduğunu ifade eden Güler, bu başvuruların bir kısmının ev ve iş yerlerinde, bir kısmının da açık alanlarda sıcak çarpmasından rahatsız olanlardan geldiğini söyledi. Güler, bu kişilerden 12’sinin hastanelerde tedavi edildiğini, diğerlerinin ayakta tedavi gördüğünü bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious