'27. Uluslararası İstanbul Film Festivali' başladı

'27. Uluslararası İstanbul Film Festivali' başladı.8204
  • Giriş : 05.04.2008 / 08:39:00

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV) düzenlenen ''27. Uluslararası İstanbul Film Festivali'', törenle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayındaki törende konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler, ''Sinema sanatı farklı kültürlerle tanışmamızı sağlıyor ve bizleri ileriye taşıyor'' dedi.

İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı da festivalin Türk sinemasına katkı sağlayacağını belirterek, ''Festival, parlak bir programla çıkıyor karşımıza. Destekleyen herkese teşekkür ederim'' şeklinde konuştu.

İtalyan sinema sanatçısı Claudia Cardinale de İstanbul'u çok sevdiğini kaydederek, 50 yıldır film çevirdiğini ve burada olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Festivalin ana sponsoru Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı da ''Dünyanın gözünü, kulağını İstanbul'a çeviren, hem bizleri dünya sinemasıyla buluşturan, hem de ülkemiz sinemasının gelişimine öncülük eden, Türk sinemaseverlerin evrensel sinemanın seçkin örneklerini izlemesine fırsat yaratan bu festivalin 4 yıldır ana sponsoru olmak bize gurur veriyor'' diye konuştu.

-''SİNEMA ONUR ÖDÜLÜ''-

Törende, ''Sinema Onur Ödülü''ne layık görülen sinema sanatçıları Ekrem Bora, Ediz Hun ve İzzet Günay'a ödülleri, Türkan Şoray tarafından takdim edildi.

''Yaşam Boyu Başarı Ödülü''ne layık görülen İtalyan sanatçı Cardinale'ye de ödülünü Şakir Eczacıbaşı verdi.

Törende ayrıca, İstanbul Valisi Muammer Güler tarafından Şakir Eczacıbaşı'na teşekkür plaketi sunulurken, festivale katkılarından ötürü Teknosa, Başak Groupama, Colin's, Sabah Gazetesi, NTV, Nokia, Efes Pilsen, Digitürk ve Akbank temsilcilerine birer plaket verildi.

Sanatçı Şevval Sam'ın film müzikleri seslendirdiği gecenin sunuculuğunu manken Cansu Dere ile oyuncu Mehmet Ali Alabora üstlendi.

Festival, Lübnanlı yönetmen Labaki'nin ''Karamel'' adlı filminin Türkiye'deki ilk gösterimiyle başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious