28 bin kovan arı telef oldu

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 28 bin kovan arı telef oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 28 bin kovan arının telef olmasının ardından Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği (TAB) Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile Hatay Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ekici Dörtyol'a geldi.

Hatay Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ekici, "Bilinmeyen bir hastalığın etkisiyle bölgedeki 28 bin kovan arı telef olmuştur. Telef olan arıların ölüm nedenlerinin belirlenmesi için Hacettepe Üniversitesi Mikro Biyoloji Ana Bilim dalı tarafından inceleme başlatılmıştır. Sadece Dörtyol ilçesinde telef olan 40 bin arı kovanı bulunmaktadır , 4 ay içerisinde bunlardan 28 bin kovan arı telef olmuştur. Bu arı ölümleri neticesinde 560 ton bal kaybı meydana gelmiştir. Arı ölümleri ile ilgili incelemeler devam etmektedir." dedi.

Arıcıların sıkıntılarını dinleyen TAB Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu da, arı ölümleri ve arıcıların karşılaştıkları sorunlarla ilgili şunları söyledi; "Burada mağdur olan arıcılarımız için biz üzerimize düşen görevi yapacağız. Arıcı arkadaşlarımızın hemen hepsi aile geçindiriyor ve bir kısmı da çocuklarını okutmaya çalışıyor. Biz Türkiye Arıcılar Birliği olarak kendi bünyemizde bu arkadaşlarımızın madur olmaması için elimizden geleni yapacağız. Ciddi zayiatların yaşandığı bölgeler başta olmak üzere arıcılıkla ilgili kredilerin ertelenmesine gidilmeli, mevcut son bir ayda 6-7 ilde değişik kılıflar adı altında yapmış olunan arı ihalelerini adam gibi birlik üyesi arıcılara projelerle desteklemek amacıyla yapmaları gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious