28 satırlık dilekçede 45 bölücü harf!

28 satırlık dilekçede 45 bölücü harf!.14911
  • Giriş : 20.11.2007 / 09:13:00

Savcıların Kürtçedeki Q, X ve W harflerine alerjisi, dil yasağına doğru gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak'ın Başbakan Tayyip Erdoğan'a yazdığı Kürtçe dilekçe üç ayrı davaya konu oldu. Alınak hakkında 1928 yılında Harf İnkılabı nedeniyle çıkarılan yasaya muhalefet ettiği gerekçesiyle Ankara'da, Siyasi Partiler Kanunu'a aykırı davrandığı gerekçesiyle de Kars'ta dava açıldı. Aynı dilekçe, Yargıtay Başsavcılığı'nın DTP'nin kapatılması istemiyle açtığı davanın 141 gerekçesi arasında da yer aldı.

Başsavcılık gerekçesinde 'dilekçe tahrik edici ve bölücü, toplumu geriyor, vatandaşları kışkırtıyor, terör örgütünün amaçlarıyla örtüşüyor' dedi.
Alınak, geçen şubat Erdoğan'a Kars'ın sorunlarını anlatan bir dilekçe gönderdi. Yanıt gelmeyince de dilekçeyi Kürtçeye çevirirek 5 Ocak'ta tekrar yolladı. Alınak sesini Erdoğan'a duyuramadı ama yargıya duyurdu. Hakkında Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 1928'te çıkarılan 1353 sayılı 'Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Yasa'ya aykırı davrandığı gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 222. maddesi uyarınca 2-6 ay hapis cezası istmeyle dava açıldı. Alınak'ın dilekçesine ikinci yanıt Kars Asliye Ceza Mahkemesi'nden geldi. Mahkemede Siyasi Partiler Yasası'nın 81. maddesini ihlal ederek 'Türkiye'de azınlıklar bulunduğunu ileri sürdüğü, Türkçe'den başka dilde propaganda yaptığı' gerekçesiyle Alınak hakkında başka bir dava açıldı.


Dilekçenin kaderi bununla da sınırlı kalmadı. Yargıtay Başsavcılığı, DTP'nin kapatılmasına ilişkin iddianamede, dilekçeyi gerekçe saydı. İddianamede Kars'taki davaya işaret edilerek dilekçenin, 'tahrik edici ve bölücü nitelikte olduğu, toplumu germe ve vatandaşları birbirlerine karşı kışkırtma amacı taşıdığı, bunun da terör örgütünün amaçlarıyla örtüştüğü' iddia edildi.
Alınak, dilekçeyi Kars'ın sorunlarına dikkat çekmek ve Kürt diline çifte standart uygulandığını vurgulamak için gönderdiğini belirterek, şöyle dedi: "Savcı bir siyasetçi gibi davranmış. Savcının kaşıdığı zihniyetin yüzünden bu acılar yaşanıyor. Savcının zihniyeti çağdışı, mahkum edilmesi gereken ve zavallıca bir zihniyet. Bu savcıya acıyorum."

'Yasak sadece Türkçe için'


Alınak hakkında Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Yasa'ya muhalefetten açılan dava bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Harf Devrimi nedeniyle Arapça harflerin kullanılmasını yasaklamak için hazırlanan bu kanun, Türkçe resmi yazışmalarda belirlenen 29 harften başkasının kullanılamayacağını hükme bağlıyor. Oysa Alınak'ın dilekçesi Kürtçe.
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. İzzet Özgenç bu durumu şöyle değerlendiriyor: "Adam İnglizce yazıyor, 'w' var. Almanca yazıyor 'noktalı a' var. Bunlar Türk alfabesinde olan harfler değil. Eğer metni Almanca ve İngilizce yazıyorsa o dilin gerekli kıldığı harfleri kullanmasının ceza hukuku bakımından bir sorumluluğu yok. Burada özellikle üzerinde durulan husus şu: Tasvip edersiniz etmezsiniz o ayrı ama, TCK'nın 222. maddesindeki düzenleme, Türkçe'yi kullanırken Türk alfasinde belirtilen harflerin kullanılmamasını cezai yaptırım altına alıyor: Türkçe yazarken, mesela, Yakup'u 'Yaqup diye yazarsa, şov kelimesini mesela, 'show' diye yazarsa..."


Alınak, 1353 sayılı yasanın tek kurbanı değil. Daha önce açılan bazı davalar şöyle:


* Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e yılbaşı kartında Kürtçe 'Yeni Yılınız Kutlu Olsun' yazılması, Kürtçe broşür hazırlanması, bir festivalde Kürtçe 'Gökkuşağı renginde buluşalım' yazılması, 7. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali'nde Kürtçe davetiye bastırılması...


* 'Çok dilli belediyecilik' nedeniyle görevden alınan DTP'li Sur Belediye başkanı Abdullah Demirbaş'a organ bağışı kampanyasında Kürtçe slogan olması.


* Tevn Yayınları sahibi Mehdi Tanrıkulu, Diyarbakır Savcısı Muammer Özcan hakkında Kürtçe suç duyurusunda bulunması.


* Kürtçe 'Navenda Çand ü Hunera Botan' yazılı tabela asan Botan Kültür ve Sanat Merkezi.


* Nevruz ile ilgili pankartlarda Kürtçe ibareler ve 'w' harfi kullanan DTP Doğubeyazıt İlçe Başkanı Dalhan Kaya ve Siirt eski İl Başkanı Murat Avcı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious