28 Şubat bir darbe miydi?

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

1997 yılında REFAHYOL iktidarı dönemindeki '28 Şubat Kararları' olarak bilinen ve tartışılan sürecin üzerinden 10 yıl geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Programda, Refah Partisi'nin kapatılması için dilekçe veren dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş; "28 Şubat darbe yapacaklara karşı hukukun işletilmesiydi" dedi.

Eski DİSK Başkanı Rıdvan Budak da sivil toplum örgütlerinin daha ileri bir askeri müdahalenin önüne geçtiğini söyledi.

"Tarafsız Bölge" programındaki tartışmaya 28 Şubat döneminin Başbakanlık Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu, Yeni Asya Gazetesi Sahibi Kutlular, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, eski DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak, kapatılan Refah Partisi İstanbul eski milletvekili Mukadder Başeğmez katıldı.

Katılımcılar 28 Şubat sürecine ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Vural Savaş - Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı:
28 Şubat döneminin Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, çok önemli bir iddiada bulundu. Savaş, 28 Şubat'ın "darbe" değil, aksine "darbeyi engelleyen bir hareket" olduğunu söyledi.

Savaş, "ABD bir iktidar değişikliğinin darbe yoluyla yapılmasını istemiş olabilir. Benim başsavcı olduğum o karışık ortamda düğmeye basılarak bir durum yaratılmaya çalışıldı. Özetle 28 Şubat bir darbe değil, darbe yapacaklara karşı hukukun işletilmesidir" dedi.

Savaş, Ordu'nun büyük çoğunluğu ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın işin içinde olmadığını söyledi.

Vural Savaş, "Eğer o devirde Demirel gibi bir Cumhurbaşkanı, Karadayı gibi bir Genelkurmay Başkanı ve hukuku işleten benim gibi bir savcı olmasaydı, rejime müdahale olacağı gibi bir inanca kesin vardım. Ama bu davayı açtıktan aylar sonra işin iç yüzünü öğrendim" dedi.

Yaşar Yazıcıoğlu - Başbakanlık eski Müsteşarı:
Yazıcıoğlu, "30 yıldır bu ekonominin içindeyim. En güzel kararları aldığımız süreçti. Havuz sistemi, 1 lira=1 dolar, vergilerin indirilmesi, faizlerin indirilmesi. Bu ekonomik sistemin milli olması kimi rahatsız etti? Küresel sermayeyi. Küresel sermaye gördü ki; Erbakan hocanın bu sistemi geçerli olursa, ben Türkiye'yi küresel sermayenin hizmetine sokamam" diye konuştu.

Mehmet Kutlular - Yeni Asya gazetesi sahibi:
Kutlular ise, "Müdahale hepimize bir şeyler öğretti. İyi-kötü herşey var. Şu durumda yapacağımız şey artık şudur: Herkes bu demokratikleşmeyi kabul ederek, milletin seçip milletin indirmesini ve birtakım başka güçlerin de. Çünkü bu milli iradenin seçtiğini hep ayrı bir güç indirdi aşağıya" ifadesini kullandı.

Rıdvan Budak - Eski DİSK Başkanı:
Budak da, "Bilinmesi gereken en önemli olay şudur: 28 Şubat'ta sivil toplum örgütleri daha ileri bir askeri müdahalenin önüne geçmiştir" dedi.

Ekrem Dumanlı - Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni:
Ekrem Dumanlı, "Her gün vatan elden gidiyor gibi laflarla toplumsal ayrışım artıyor. Kimliklerle de devletimizin barışması lazım" şeklinde konuştu.

28 şubat süreci

1995 genel seçimlerinde sandıktan birinci parti olarak çıkan Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi, üç aylık ANAYOL azınlık hükümetinin ardından, Tansu Çiller liderliğindeki DYP ile REFAHYOL hükümetini kurdu.

Erbakan'ın ilk yurtdışı gezisini aralarında Libya'nın da bulunduğu bazı İslam ülkelerine yapması, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin çadırında Türkiye'yi aşağılayan ifadelerle dolu konuşmasına kayıtsız kalması, Başbakanlık Konutu'nda tarikat şeyhlerine iftar yemeği vermesi, dinci kadrolaşma ve RP'li Sincan Belediye Başkanı'nın düzenlediği 'Kudüs Gecesi' 28 Şubat'a giden olaylar zincirinin birer halkası oldu.

Özellikle, 'Kudüs Gecesi'nin ardından Sincan sokaklarında yürütülen tanklar, yaklaşmakta olan sürecin en önemli göstergesiydi. Bu dönemde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı RP hakkında kapatma davası açtı.

Erbakan'ın başbakanlığındaki 54'üncü hükümetin sonunu getiren 28 Şubat 1997'deki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı oldu.

Bu toplantıda alınan 18 maddelik kararlar siyaset tarihine '28 Şubat Kararları' olarak geçti. 28 Şubat süreci daha sonra 'post-modern bir darbe' olarak nitelenecekti. Koalisyon bir süre daha yoluna devam etti, ancak süreç hükümetin istifasıyla sonuçlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious