28 Şubat mimarı Ahlaktan bahsetti

28 Şubat mimarı Ahlaktan bahsetti.13112
  • Giriş : 01.10.2008 / 08:20:00
  • Güncelleme : 01.10.2008 / 08:12:28

DYP'lileri istifa ettirip DTP'yi kuran Hüsamettin Cindoruk, ahlak telkininde bulundu..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

28 Şubat sürecinde Refah Partisi'ni iktidardan uzaklaştırabilmek için "ahlaksız tekliflerle" hükümet ortağı DYP'lileri istifa ettirip DTP'yi kuran Hüsamettin Cindoruk, hiç sıkılmadan “siyasî ahlak komisyonu” kurulmasından söz etti.

Oysa o dönemde hergün bir DYP'li partisinden istifa edip, çeşitli rüşvet iddiaları eşliğinde Cindoruk'un DTP'sine katılıyordu.

TBMM eski Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın; Anayasa, Meclis İçtüzüğü, AB Uyum Mevzuatı ve bazı önemli kanunlarla ilgili dört ayrı komisyon kurularak ortak çalışma yapılması önerisini değerlendirirken, “Bu çalışma paketine siyasi ahlak komisyonunun da eklenmesi gerekirdi” dedi. Geçmiş dönemlerde bir kaç kez siyasî ahlak komisyonu kurulmasının gündeme geldiğini hatırlatan Cindoruk, son günlerde milletvekillerinin yolsuzluk iddialarıyla ilgili birbirlerini suçlamalarına dikkat çekerek, “Meclis'te siyasî ahlak komisyonu kurulması ihtiyacı yeniden doğmuştur” görüşünü dile getirdi.

BUNLARI SEN Mİ SÖYLÜYORSUN CİNDORUK?

Hüsamettin Cindoruk'un Toptan'ın önerisi vesilesiyle “siyasî ahlak”tan sözetmesi ise yakın tarihte yaşananlar akla gelince “kamera şakası” etkisi uyandırdı. Bilindiği gibi, Hüsamettin Cindoruk, DYP mensubu olmasına rağmen Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi'nin kurduğu 54. Hükümet'e başından itibaren karşı olmuş, hükümet kurulduktan sonra da anti demokratik yollarla devrilmesi için elinden geleni yapmıştı.

28 ŞUBAT CUNTASI'NIN EMRİNDEYDİ

Refahyol Hükümeti'ne topyekün saldırının tarihi olan 28 Şubat 1997 tarihinden önce partisinden istifa eden Cindoruk, 7 Ocak 1997'de DYP'den söktüğü isimlerle Demokrat Türkiye Partisi'ni (DTP) kurmuştu. DTP, kurulduğu tarihten itibaren de seçilmiş iktidarı devirmek için 28 Şubat Cuntası'nın emrine girmişti.

DYP'LİLERİ NASIL “İKNA ETTİN”, BİR ANLATSANA

Cindoruk ve ekibi, 28 Şubat sürecinde Erbakan Hükümeti'ni istifa ettirinceye kadar, hemen hergün bir DYP'linin istifasını sağlamışlardı. O dönemde “koç” gibi bir işadamının Ankara Sheraton ve Hilton otellerinde karargah kurduğu ileri sürülmüştü. Gerçekten de o günlerde bu iki otele gelen DYP'liler otelden ayrılır ayrılmaz “gördüğüm lüzum üzerine partimden ayrılıyorum” diyerek DYP'den istifa etmişlerdi. O dönemde bazı milletvekillerinin “ellerinde paket ya da çanta” ile binadan ayrıldıkları basına yansımıştı.

GAYRİMÜSLİM VEKİL NASIL İSTİFA ETTİRİLDİ?

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un “İstifa bütçesi” oluşturdukları iddia edilen o dönemde gayrimüslim zengin bir milletvekilinin DYP'den istifasıyla ilgili de ilginç iddialar gündeme gelmişti. Bu iddiaya göre, adı geçen vekil, para ile değil bir yakınına ait “fotoğraflarla” partisinden istifa etmeye ikna edilmişti.

“28 ŞUBAT HÜKÜMETİ” BÖYLE KURULDU

Sonuçta bütün bu gelişmelerle Refahyol Hükümeti yeterli çoğunluğu kaybetmiş, BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun açık desteğine rağmen dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Tansu Çiller başkanlığında yoluna devam edebilecek 55. Hükümeti kurma görevini DYP Genel Başkanı'na değil, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a vermişti. Yılmaz da, yanına Hüsamettin Cindoruk'un DTP'si ile Bülent Ecevit'in DSP'sini alarak “28 Şubat Hükümeti”ni kurmuştu. İnançlı kesimlerin üzerine buldozer gibi giden Anasol-D Hükümeti, emaneti daha sonra Anasol-M'ye devretmişti. Hüsamettin Cindoruk'un DTP ise 1999 seçimlerinde 0,58'lik bir oy alarak tarihin çöplüğünü boylamıştı.

HABERVAKTİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*